İmalatçı Firmalar İçin Elektrik Faturasında İndirim

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi
11 Haziran 2019
Global GAP – İyi Tarım Uygulamaları
13 Haziran 2019

İmalatçı Firmalar İçin Elektrik Faturasında İndirim

İmalatçı firmalar yoğun rekabet koşullarına minimum maliyet ve maksimum verimlilik ile uymak durumundadırlar. Devlet yardımları kapsamında değerlendirilebilecek ve Enerji Bakanlığı Perakende Elektrik Dağıtımında Sanayi Elektrik İndirimi hakkındaki tebliğ gereği abone sınıfı değiştirilen her kullanıcı bu indirimden faydalandırılmaktadır.

Sanayi Sicil Belgesini almayan bir firma ticarethaneler için olan tarifeden elektrik faturası ödemek zorunda kalırken, Sanayi Sicil Belgesine sahip olan bir firma ise Sanayi tarifesinden yani indirimli olarak elektrik faturasını öder.

Elektrik İndirimi yaklaşık %20 ile %25 arasında değişmekte olup Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesine sahip olan firmalar bu indirim hakkından yararlanabilmektedir.

Örnekleme yapacak olursak A Firması, Ticarethane tarifesinden elektrik kullanmaktadır ve aylık elektrik tüketimi 10.000 KW’dir. Kullandığı elektriğin 1 KW fiyatı ise 1₺’dir. Ay sonunda A firmasına yansıyacak olan toplam tutar 10.000₺’dir. Rakip firması olan B Firması, elektriğini “Sanayi” tarifesinden kullanmış ve 10.000 KW elektrik tüketmiştir. Kullandığı elektriğin 1 KW fiyatı 0,75₺’dir. Ay sonunda ödemiş olduğu elektrik faturası tutarı ise 7.500₺’dir. Aradaki fark 2.500₺ olarak çıkmış ve bu farkı aylar hatta yıllar ile çarptığımızda çok büyük tutarların ortaya çıktığını görebiliriz.

Siz de firmanızın bu imkandan faydalanması için ve Sanayi Sicil Belgesi ile elektrik indirimi konusunda daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.