Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Güneş Belgesi

 Güneş enerjisi ürünlerinizin kalitesini ispat edilmesi ve Pazar avantajını sağlar.

Bu standart ile ürünün performansı, dayanıklılığı ve güvenliği test edilip belgelendirilmektedir.

Güneş enerjisi ile enerji üretimi kısaca, güneş ışınlarının ısı enerjisine dönüştürüldükten sonra elektik enerjisi elde edilmesiyle gerçekleşir. Güneş enerjisi, mevcut enerji kaynakları arasında en güvenilir ve temiz olanıdır; aynı zamanda, resmi kurumların büyük bir çoğunluğu da temiz enerji hedeflerini gerçekleştirmek için güneş enerjisine geçmeyi planlamaktadır.

Yatırımcılar ve proje geliştiricileri, yatırımlarının geri dönüşünü garantilemek ve yatırım kararlarını doğru bir şekilde verebilmek için beklenen enerji getirisi üzerine objektif bilgi edinmelidirler. Güneş enerjisi tesisi ekipmanları üreticileri, ürünlerinin kalite ve güvenilirliğini garantilemenin yanında; uluslararası standartların gerekliliklerini de karşılamalıdırlar. İşletmeciler için ise, güneş enerjisi tesisinin getiri hedeflerini sağlaması ve verimli bir şekilde çalışması önemlidir. Arızalar nedeniyle duruşlar ve bakım maliyeti, işletme karlılığını doğrudan etkileyen unsurlardır.

Güneş Enerji sistemlerinin modülleri için en yaygın standartlar aşağıda listelenmiş bir şekilde verilmiştir.

o   Standart test koşullarına (STC) göre güç ölçümleri

o   Düşük ışınımda performans

o   Nominal çalışan hücre sıcaklığında (NOCT) performans

o   Deniz ortamında (tuz buğusu) ve aşındırıcı gaz ortamında (NH3) performans değerlendirmesi

o   Sıcaklık katsayılarının ölçümü

o   İklim testleri (Yaş Isı, Isı döngüsü, Nem donması)

o   Ultraviyole (UV) ön koşullandırma testleri

o   Sıcak nokta dayanıklılık testleri

o   Mekanik yük testleri

o   İtme testleri

o   Dolu darbesi testleri

o   Elektrik güvenliği testleri

o   Islak sızıntı akım testleri

o   Yalıtım testleri

o   Toprak devamlılık testleri

o   Açık hava maruziyet testleri

o   Darbe gerilimi testleri

o   Elektriksel ışıma testi ve IR (kızıl ötesi) testi

o   Fabrika denetimi

Güneş Belgesi İçeriği ve Sistemin Geleceği

İlerleyen yıllarda adından daha fazla söz ettirecek olan güneş enerji sistemleri inşaat sektörünün vazgeçilmez bir parça olması beklenmektedir. Ev sahibi olmak isteyen tasarruf sahipleri ya da kiralamayı düşünen vatandaşlar tarafından binada güneş enerji sisteminin bulunup bulunmadığı sorulacaktır. Bu demek oluyor ki güneş enerji sistemi olan yapılara talep artacak ve bu da beraberinde evin değerini belirleyecektir.

Güneş enerji sistemi, lisanssız elektrik üretimi olduğu için prosedürleri gayet basittir. Bu bağlamda yüklenici firmaların hızla yayılacağı tahmin edilmektedir. Gerek iş akışları konusunda gerek Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından alınacak izin konusunda ilgili yüklenici firmalar tarafınca tamamlanacaktır. Enerjiden bahsederken, son zamanlarda adını çok duyuran Enerji Kimlik Belgesini de unutmamak gerekir. Enerji Kimlik Belgesi(EKB), yapı içinde enerji tüketimi ile kullanılan her tür teçhizatın performansını ve bu performansın yapı için ne kadar elverişli olduğunun hesaplanmasıyla ortaya çıkan değerlerin belgelenmesidir. Örnek vermek gerekirse; bir odada çalışan klimanın harcadığı enerjiyi ve duvarların ısı derecesini ne kadar koruyabildiği hesaplanmaktadır. Bu verdiğimiz örnek sınıf belirlemesine etki eden maddelerden sadece bir tanesidir. Enerji Kimlik Belgesi, 2007 yılında bakanlıkça çıkarılan kararname ile ilk olarak duyuldu ve 2011 yılından itibaren bu belge olmadan iskân ruhsatı (yapı kullanma izin belgesi) verilmemeye başlandı. 2011 öncesi yapılar için ise 2 Mayıs 2017 milat olarak kabul edilmişti. Fakat Enerji Kimlik Belgesi vatandaşlarca pek duyulmadığı için yine bakanlıkça bu süre uzatıldı ve 1 Ocak 2020 olarak belirlendi. 2011 sonrası binalarda Enerji Kimlik Belgesi olmadan iskân ruhsatı talepleri reddedilirken 2011 öncesi binalar içinde kısıtlamalar getirildi. Son tarih olan 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ev sahipleri evlerini satamayacak ve kiraya veremeyecek. EKB olmadan ev sahipleri evlerini satamayacağı için dolayısıyla tasarruf sahipleri de ev satın alamayacak. Bu sayılan kısıtlamalar en çok gündem de olan konular ama bunların dahası da var.

Bahsedildiği gibi güneş enerji sistemleri çağına geçerken yine Enerji Kimlik Belgesi şartı aranacak ve belge olmaması durumunda o yapıda yenilenebilir enerji kullanımına gidilemeyecek. Enerji Kimlik Belgesinin temini çok basit ilerlemektedir. Bakanlıkça yetkilendirilmiş olarak bilinen yaklaşık ayrı özel EVD şirketleri bulunmaktadır. İnternet üzerinden temin edilecek numaralar üzerinden iletişime geçip Enerji Kimlik Belgesi alma isteğini iletmek yeterli olacaktır.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?