Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

GS (Geprüfte Sicherheit) Belgesi

GS markası (sertifikası)  dünya çapında bilinen ve tüketicilere güven veren bir markadır. GS Sertifikasının (Geprüfte Sicherheit) çıkış noktası ve ilk kullanım alanı Almanya olmasına rağmen, bütün Dünyada sanayicilerin (Almanya’ya ihracatı olsun ya da olmasın) ürünleri için sahip olmayı amaçladıkları bir marka haline gelmiştir.

GS, Geprüfte Sicherheit (Tested Safety), Almanca “Test edilmiş Güvenlik” kelimelerinin kısaltılmışıdır. GS işareti, Alman GPSG, Alman Ürün ve Ekipman Güvenliği Yasasına dayanır. Başta Almanya ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada tüketiciler seviyesinde tanınan ve kabul edilen bir ürün güvenliği onayıdır.

GS (Geprüfte Sicherheit) Sertifikası, tüm dünyada bilinen ve tüketicilerin güven için aradığı bir markadır. Çıkış noktası ve ilk kullanım yeri Almanya’dır.GS markası (sertifikası)  Dünya çapında bilinen ve tüketicilere güven veren bir markadır. GS Sertifikasının (Geprüfte Sicherheit) çıkış noktası ve ilk kullanım alanı Almanya olmasına rağmen, bütün Dünyada sanayicilerin (Almanya’ya ihracatı olsun ya da olmasın) ürünleri için sahip olmayı amaçladıkları bir marka haline gelmiştir.

 

GS (Geprüfte Sicherheit) bir Kalite onay sertifikası olup; kurumun denetimi ve ilgili ürünün uzman mühendisler tarafından, profesyonel laboratuvarlarda geçirdiği test ve deney süreçlerinin ardından GS sertifikası ile sertifikalandırılması işlemidir.

 

GS İşaretine ilişkin standartlar, Alman Standartlar Enstitüsü DIN (Deutscher Industrie Normenausschuss) tarafından derlenmektedir.

 

Uzman mühendisler tarafından tam teçhizatlı laboratuvarlarda uygulanan detaylı güvenilirlik testleri, GS markasının müşteri tarafından tanınmasına ve itibar kazanmasına yol açmıştır.

Alman firmaları, yasal bir zorunluluk bulunmamasına karsın, Almanya’da verilen ilave bir takım performans veya kalite işaretleri talep edebilirler. işaretler olmadan ürünü pazarlamayı da kabul etmeyebileceklerdir. Bunlardan özellikle, mekanik ürünler için GS (Gepruefte Sicherheit) işareti ve elektrikli ürünler için VDE (Verband Deutscher Elektrotechniker) işareti önem taşımaktadır. Bu işaretlerin kullanımı yalnızca belli durumlarda zorunlu olup, genelde yasal bir zorunluluk yoktur.


GS (Geprüfte Sicherheit) Sertifikası Kapsamı ve İçeriği

GS Almanca güvenlik sertifikası anlamına gelmektedir. 1977 yılında kurulmuştur.  Gs işareti ce işareti ile uyumlu bir belgelendirmedir.

Gs testlerinde ürünün kişilerin sağlığına güvenliği açısından değerlendirilir.

Gs işareti aksine ce işareti zorunlu bir belgedir

Gs işareti alma süreci aşamalarının bir kısmı aşağıda verilmiştir.

§  Gs belgesi alınması süreci Ce belgesi ile aynıdır.

§  Ürünün tabi olduğu standarda göre testleri yapılır. Ürünle ilgili bir teknik dosya hazırlanır.

Gs Belgesi Faydaları aşağıda sıralı ve listelenmiş bir şekilde verilmiştir.

Alman tüketiciler nezdinde çok olumlu bir etkisi vardır, bunun yanı sıra dünyada da Kabul gören bir standarttır. Gs işaretini taşıyan bir ürün minimum güvenlik koşullarını sağladığı varsayılır. genel olarak faydaları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Almanya ve Avrupa nezdinde Kabul gören bir güvenlik ve kalite sembolüdür.

Tüketicide güven ve kalite unsurunu çağrıştırdığından pazarlama avantajı sağlar

Ürün sorumluluğu ile üreticilerin riskini en aza indirir.

Yasal şartların da üzerinde bir standarttır.

Güvenlik ve kaliteye vurgu yapar.

Gs İşareti Taşıması Gereken Bazı ürünler aşağıda listelenmiş bir şekilde verilmektedir.

Ø  Hava Temizleme

Ø  CD çalarlar

Ø  Ev Ekipmanları

Ø  Kahve Değirmenleri

Ø  Ticari Fritözler

Ø  Ev Aletleri

Ø  Laboratuvar ve Ölçüm Cihazı

Ø  Armatürler

Ø  Ofis  Ekipmanları

Ø  Elektrikli El Aletleri

Ø  Sıvılar için pompalar

Ø  Aralığı Davlumbazlar

Ø  Spor Ekipmanları

Ø  Ofis Mobilyaları

Ø  Oyuncaklar

Tesis, teknoloji, kalite anlayışı ve bunun gibi ön koşullar uygunsa, başvuruda bulunan organizasyon denetlenir ve ürünlerin test işlemlerine geçilir. Test işlemleri büyük bir titizlikle yapılır ve testlerden başarı ile geçen ürünler belgelendirilir.

GS belgesi (Geprüfte Sicherheit) Almanya çıkışlı olması rağmen, bütün dünyada endüstricilerin, mahsulleri için uygun bir isim durumuna gelmiştir. Tam teçhizatlı laboratuvarlarda gerçekleştirilen ayrıntılı güvenilirlik testleri, GS markasının müşteri tarafından bilinmesi ve itibar kazanmasını sağlamıştır. Tesis, teknoloji, verim anlayışı ve bunun gibi ön şartlar uygunsa, müracaatta bulunan organizasyon analiz edilir ve mahsullerin test işlemlerine geçilir. Test işlemleri büyük bir özenle gerçekleşir ve testlerden başarı ile geçen mahsuller belgelendirilir.  

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?