Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

GOTS Eğitimi Nedir?

GOTS Eğitimi  bağımsız bir tasdik damgası olan ‘Global Organik Tekstil Standartları’  yani GOTS uyumu için organik tekstil kuruluşlarına yönelik bir bilgilendirme ve hazırlık programını ifade etmektedir. GOTS, organik giyim ve tekstil zincirinin sürdürülebilir olmasını sağlayan bir takım faktörleri dikkate almıştır. Holistik bir değerlendirmeyi kapsayan uyum ölçütleri belirlenirken hasat sonrası işlemlerden son ürün dağıtımına kadar tüm süreç hedefe yerleştirilmiştir. Örneğin sadece minimum% 70 organik elyaf içeren tekstil ürünleri GOTS sertifikalı olabilir. Kullanılan boya maddeleri ve yardımcı maddeler gibi tüm kimyasal girdiler, belirli çevresel ve toksikolojik kriterleri yerine getirmelidir. Aksesuarların seçimi ekolojik yönlere göre de sınırlıdır. İlgili herhangi bir ıslak işleme ünitesi için işlevsel bir atık su arıtma tesisi zorunludur ve tüm işlemciler minimum sosyal kriterlere uymalıdır. Kriterler gruplara ayrılmıştır; malzeme temelli üretim kriterleri, çevresel kriterler ve sosyal kriterler.

‘Hammadde Kriterleri’ için GOTS etiketi taşıyan bir tekstil ürününün en az %95 oranında sertifikalı organik lif içermesi gerekirken, ‘organik malzemeden üretilmiş’ etiketinde  en az %70 sertifikalı organik lif içermesi gibi teknik detaylardan oluşur.

‘Çevresel Kriterler’ organik lif ürünlerinin işlenmesi, tüm kimyasal girdilerin değerlendirilmesi, toksik ağır metaller, formaldehit, aromatik çözücüler, fonksiyonel nano partiküller, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) yasaklanması, sentetik maddelerin kullanımının  sınırlandırılması, klorlu ağartma, kanserojen bileşikleri serbest bırakan azo boyalarının, aromatik solventler kullanılarak yapılan bazı deşarj baskı ve plastisol baskı yöntemlerinin, aksesuarların içerebileceği PVC, nikel veya krom maddelerinin yasaklanması, tüm operatörlerin israfı en aza indirmeyi amaçlayan çevre politikaları olması, atık su tüketimi kaydı, ambalaj malzemesi PVC gibi maddelerin yasaklanması, kullanılan kâğıt veya kartonların Orman Yönetim Konseyi veya Orman Sertifikasyonu Onaylama Programına göre geri dönüştürülmesi ve sertifikalandırılması, toksisite oranlarının incelenmesi, sürtünme, terleme, büzülme değerleri ve benzeri gibi teknik kalite parametrelerini yerine getirmesi, hammaddeler, ara ürünler, nihai tekstil ürünleri ve aksesuarlar, istenmeyen kalıntılarla ilgili diğer katı sınırlara uyulması konusundaki kilit noktalara yoğunlaşır.

‘Sosyal Kriterler’ için ise Uluslararası Çalışma Örgütü´nün (ILO) temel normlarına dayanan sosyal kriterler, tüm işlemciler ve üreticiler tarafından karşılanmalıdır. Örneğin özgür iş seçimi, dernek kurma özgürlüğü, toplu pazarlık hakkı, güvenli ve hijyenik çalışma koşulları, çocuk çalışanların olmaması, çalışma saatleri, ayrımcılık, sert veya insanlık dışı muamele olmaması şeklindedir.
GOTS uyumluluğu için ürünün işleme, üretim ve toptan satış aşamalarının her biri kendilerine yönelik belirlenen kriterleri karşılamalıdır ve gerekli sertifikaları almalıdır. İzleme ile kontrol sistemi bağımsız yan kuruluşlarca sağlanmaktadır. GOTS Eğitimi bu kriterleri ve sertifikaları detaylandırarak  ilgili profesyonellerin amaca uygun bir plan geliştirmelerini mümkün hale getirmektedir ve sonuç olarak tesislere gerekli sertifikaları alarak nihai ürünlerin GOTS lisansını edinmesini kolaylaştırmaktadır.

GOTS Eğitimi  İçeriği Nedir ve Neden Önemlidir?
GOTS Eğitimi sayesinde, doküman analizi, işletmelerin standartlara uygunluğunun belirlenmesi ve değerlendirilmesi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmaktadır. Tekstil sertifikasyon programlarının hedeflerinin anlamlandırılmasını, sertifikalandırma sürecinin iş akışı hakkında bilgi vermeyi, standartların temel gereksinimlerinin analiz etmeyi ve tekstil sertifika hizmetlerinin yönetimi hakkında temel bilgileri kazandırmayı amaçlamaktadır. GOTS belli aralıklarla değişime uğrar ve paydaşlar kendilerini güncel tutmaları gerekmektedir. Bu nedenle sertifikalı kuruluştaki bir ilgilinin GOTS uyarınca sertifikalandırma için gerekli adımları atması için yeni sürümdeki değişiklikleri bilmesi gerekmektedir. GOTS Eğitimi standartların belirlenen güncel versiyonlarını katılımcılarına aktarmaktadır. Çünkü Ürünlerini GOTS kriterlerine göre onaylatmak isteyenler geçerli bir GOTS onaylı belgelendirme kuruluşuna başvurmalıdır. Yeni bir GOTS sürümünün piyasaya sürülmesiyle ölçütlere yeni durumlar eklenebilir eski versiyonların eksiklikleri tamamlanır.  Üreticiler, sürdürülebilirlik alanında çalışanlar, teknik personeller, tekstil alanında faaliyet gösteren kişi ve kurum temsilcileri eğitime katılabilir.

GOTS Lisansı Neden Önemlidir?

GOTS her geçen yıl büyümekte olan bir ağdır. Mesela geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika´da %25 büyüme kaydetmiştir. En son rapor, şu anda ABD sınırlarında GOTS sertifikalı yüzdenden fazla bireysel şirketin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Kanada’da programa onaylı sekiz ve Meksika’da üç şirket bulunmaktadır. GOTS lisansının bu denli tercih edilmesinin nedeni pek çok konuda büyük önem taşımasıdır, bunlardan bazıları şunlardır; risk planı ve risk azaltma, güvenilirlik, verimlilik, yenilik ve farklılaşma, sürdürülebilir pazar gelişimi. Yani GOTS, evrensel olarak kabul görmüş gereklilikleri ihtiva eder.

GOTS etiketini taşıyan tekstil ürünleri ‘organik’ olarak piyasaya sürülebilir. Böylece tekstili işleyenler ve imalatçılar, organik kumaş ve giysilerini büyük pazarlarda kabul görmüş, tüketicinin güven isteğini de karşılayan bir sertifika ile ihraç edebilmektedir. Bu sebeple GOTS lisansı tüm dünyadaki nihai tüketiciler tarafından talep edilmektedir; tüketicilere satın aldıkları ürünlerin organik bütünlüğünün kullanılan hammaddeden alışveriş sepetlerine kadar genişlediğine dair güven vermektir. Tüketiciler, alışverişin yapıldığı mağazayı bilmekte ve onlara bütüncül bir organik deneyimi veren güvenilir mağazaların sadık bir müşterisi olmaktadırlar.
Bunların yanı sıra elbette çevresel yararları da çok önemlidir; toksik kimyasal kirlenmenin giderilmesi ve karbon emisyonunu azaltıcı bir sistemi önermesi sayesinde doğa da kârdadır. GOTS Eğitimi sırasında GOTS amacının üretici ve tedarikçi gibi tüm aktörlere çevresel ve sosyal olarak sorumluluk sahibi bir organik statüsü sağlamak olduğu görülecektir. GOTS ağı, mevcut organik tekstil standartlarını GOTS´a entegre eden ilgili paydaşların görüşlerinin en baştan dikkate alınmasını sağlayan paydaş temelli karar organları veya teknik komiteler tarafından da desteklenmektedir.

Focus keywords: GOTS Eğitimi
Meta Açıklaması: GOTS ve GOTS Eğitiminin neliğinden avantajlarından bahsediyor.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?