Global GAP – İyi Tarım Uygulamaları

İmalatçı Firmalar İçin Elektrik Faturasında İndirim
12 Haziran 2019
TS ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi
14 Haziran 2019

Global GAP – İyi Tarım Uygulamaları

7 milyarı aşan dünya nüfusu tarım ve gıda sektörünü sıkıntıya sokuyor!  Sürekli değişen beslenme şekilleri, doğanın aşırı tahrip edilerek eko- sistemin bozulması, tarım ürünlerinin tüketime hazır hale getirilmesinde kullanılan teknolojik yöntemler,  tarım ve gıda üretiminde güven konusunu öne çıkartıyor.

Uluslararası GLOBAL G.A.P  İyi Tarım Uygulamaları sektörün ihtiyaçlarını karşılayan işletmeler arasındaki kontrol mekanizması olarak tasarlanmıştır. Sistem tüm üretici firmaların yıllık ve habersiz denetimlerini kapsamaktadır.

Standardın temel hedefleri arasında tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde kullanılan malzemelerin mümkün olduğunca az kullanılmasını sağlayarak, çevreye olan zararlı etkilerini en düşük seviyelere indirmek ve insan sağlığını etkilemeyecek şekilde sürdürülebilmesini sağlamaktır.

Günümüzde internet dünyasının sağladığı iletişim avantajları sayesinde tüketiciler daha bilinçli hareket ederek, güvenli olduğunu garanti edebilen firmaların ürünlerini tercih ediyorlar. Tüketici haklı olarak her zaman satın aldığı gıdanın hijyen açısından sorunsuz ve çevreye zararsız yöntemlerle üretilmiş olduğunu talep ederek,  bu konuda garanti istemektedir. Avrupa’ya ihracat yapmak isteyen üreticiler ise, ürünlerinin standartlara uygun olduğunu GLOBAL G.A.P  standardını  ürünlerine uygulayarak ispatlamış oluyorlar.

İyi Tarım Uygulamaları tarladan sofraya kadar uzanan tüm üretim ve satış aşamalarını kapsamaktadır. İşletmelerin hijyen kontrolleri, kaliteli tohum kullanımı, doğru sulama yöntemleri, gübreleme ve bakımlarını kurullara uygun olarak organize eder. Standarda uygun üretilen ürünler düzenli kontrol ve analizlerden geçirilmek suretiyle tüketiciyle buluşmaktadır.

GLOBAL G.A.P  tarımsal ürünlerin güvenliğini sağlamak ve gıda kalitesini yükseltmek amacıyla perakendeciler tarafından geliştirilmiştir. Standart, İyi Tarım Uygulamalarında izlenilebilirlik süreçlerini de kontrol altında tutabilen ve kayıt altına alan bir sistemdir.  Bu sayede sofralarımıza kadar gelen ürünlerin geçmişleri hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Üretimden tedarik zincirine kadar şeffaflık ürün bütünlüğünü garanti ederek, müşteri güvenini artırmaktadır.

GLOBAL G.A.P Tedarik Zinciri Standardı,  üretici ve perakendeciler açısından temel bir  sertifika olma özelliği de taşıyor. Bu sertifika sayesinde, ürünlerin çiftlikten perakendeciye kadar geçirdiği tüm aşamaları bir etiket üzerinde tanımlayarak tüketiciyi bilgilendirmek suretiyle, güven ve kalite ortamı sağlamış oluyor.

GLOBAL G.A.P Belgesi 80 ülkede 100 den fazla akreditasyona sahip kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir. “Kontrol Belgesi”  kuruluşların öz değerlendirmelerini tamamlayabilmelerinde etken rol oynamaktadır. “Kontrol Noktaları ve Uygunluk Kriterleri” (CPCC) dokümanı, uygulanan standardın tümünü listeleyerek gerekli olan ihtiyaçları yerine getirebilmesinde firmalara kılavuzluk etmektedir.  Sistem dünyanın her yerinde faaliyet gösteren üreticiler için açık bir uygulamadır.