Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FTSE4Good Emerging Endeksi

FTSE4Good Emerging Endeksi

FTSE4Good Endeksi , 2001 yılında FTSE Group tarafından başlatılan ve içerisinde farklı endekslerin yer aldığı bir etik yatırım borsa endeksi serisidir. İçerisinde, Birleşik Krallık, ABD, Avrupa piyasaları ve Japonya´daki hisse senetlerini  kapsayan ve çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk kriterlerine dayanan farklı borsa endeksleri mevcuttur. Endeksler için yapılan araştırmalar araştırma Etik Yatırım Araştırma Hizmetleri (EIRIS) tarafından desteklenmektedir. Endeks, tütün üretimi, nükleer silahlar, konvansiyonel silah sistemleri veya kömüre dayalı güç endüstrisine dahil olan şirketleri kapsam dışı bırakmaktadır. FTSE4Good Endeksi , şirketleri çevresel sürdürülebilirlik, paydaşlarla ilişkiler, insan haklarına yönelik tutumlar, tedarik zincirindeki iş gücü standartları ve rüşvetle mücadele konularında değerlendirmektedir.


FTSE4Good Endeks serisi, portföylerini değerleriyle uyumlu hale getirmek isteyen yatırımcılar için çok önemli bir araçtır. Çevre, sosyal ve yönetim (ESG) risklerini yönetme ve önde gelen yönetim uygulamalarını gösterme amacı taşıyan şirketlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için FTSE4Good Endeksi büyük önem arz etmektedir. FTSE4Good Emerging Endeksi de gelişmekte olan pazarlarda, FTSE4Good Endeks serisi tarafından kullanılan ve global olarak tanınan ESG standartlarını karşılayan şirketlerin performansını ölçmek için tasarlanmıştır.
Piyasa beklentileri ve ESG uygulamalarındaki gelişmelerin tutarlı bir çizgide takip edilebilmesi için ESG standartlarındaki kriterler düzenli olarak gözden geçirilmektedir. Kriterlerin geliştirilmesi, bağımsız olarak çalışan FTSE Russell ESG Danışma komitesi tarafından denetlenmektedir. Bu komite içerisinde kıdemli yatırım piyasası uygulayıcıları, akademi, sivil toplum örgütleri, hükümetler arası kuruluşlar, şirketler ve sendikalar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda önde gelen uzmanlardan yer almaktadır. Bu durum, ESG Ratings metodolojisinin ve FTSE4Good Endeks Serisi de dahil olmak üzere ilgili endeks ürünlerinin, endüstrideki en yüksek standartlara uygun olarak gelişmesini ve pazar ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.


Her yıl, FTSE Russell’ın ESG analistleri araştırma evrenindeki tüm şirketlerle iletişim kurmakta; potansiyel endeks silme veya ESG uygulamalarını geliştirmeye çalışan şirketlerle ayrıntılı bir ilişki yürütmektedir. Bu süreç sayesinde FTSE4Good endekslerinin dünya çapında yüzlerce şirketin ESG uygulamalarını yerine getirmesi üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.

FTSE4Good Emerging Endeksi Genel Özellikleri

Şeffaflık: Endeks yönetimi, karşılaştırmalı kurumsal ESG performansını belirlemek için kullanılan küresel çevresel, sosyal ve yönetim (ESG) ilkeleri ve kriterleri konusunda önde gelen küresel sürdürülebilir yatırım piyasası uygulayıcıları ve uzmanlarından oluşan bağımsız FTSE Russell ESG Danışma Komitesi tarafından denetlenmektedir.
Kriterler: Şirketlerin, endeks içerisinde yer alabilmesi için belirlenen gereksinimleri karşılaması için çeşitli çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini karşılaması gerekmektedir.
Amaç: Endeksler, endeks izleme fonları ve türevleri olacak şekilde ve performans kriterleri olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
Yatırım yapılabilirlik: Endekslerin yatırım yapılabilir olmasını sağlamak için hisse senetleri seçilmekte ve derecelendilmektedir.
Likidite: Endekslerin alım satımını sağlamak için hisse senetleri gösterilmektedir.
Kullanılabilirlik: Endeksler, hem gerçek zamanlı hem de gün sonu olmak üzere fiyat ve toplam getiri yöntemlerine göre hesaplanmaktadır.
Endüstri Sınıflandırma Kıyaslaması (ICB): Endeks bileşenleri, endüstri sektörü analizi için küresel standart olan Endüstri Sınıflandırması Kıyasına (ICB) göre sınıflandırılmıştır.

FTSE4Good Emerging Endeksi Bilgileri

Endeks ile ilgili bazı bilgileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:
•    Endeks evreni: FTSE Gelişen Endeksi
•    Endeks lansmanı: Kasım 2016
•    Baz tarih: 22 Haziran 2015 (Endeksin performansının ölçüldüğü tarih)
•    Baz değer: 5000
•    Yatırım yapılabilirlik ekranı: Halka açık hisseler uygulanır ve likidite gösterilir.
•    Endeks hesaplama: Gerçek zamanlı ve gün sonu dizinleri mevcuttur.
•    Gün sonu dağıtımı: FTP (Dosya Transfer Protokolu) ve e-posta yoluyla
•    Para birimi: USD, GBP, EUR, JPY
•    Gözden geçirme tarihleri: Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere altı ayda bir.

FTSE4Good Emerging Endeksi Konusunda Taksim Danışmanlık’tan Destek Alabilirsiniz.

Çevresel sürdürülebilirlik, paydaş ilişkileri, insan hakları, tedarik zincirindeki iş gücü standartları ve rüşvetle mücadele konularını önemseyen bir şirket olarak FTSE4Good Emerging Endeksi ile ilgili çalışmalar yürütmek istiyorsanız Taksim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. FTSE4Good Emerging Endeksi ‘nde yer alan bir şirket olmak istiyor ve endeksin kapsama alanına giren konularda değerinizi artırmak istiyorsanız Taksim Danışmanlık size her türlü desteği verebilmektedir. Yatırım araçları, mevcut piyasa bilgileri, gelecek dönemlerde öngörülen gelişmeler ve daha birçok konuda Taksim Danışmanlık’tan eğitim ve danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?