Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları

FSMA (Gıda Güvenliği Modernizasyonu Yasası), 2011 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde imzalanan ve gıda güvenliğini esas alan bir yasadır. Gıda güvenliği konusunda birçok yeniliğin getirildiği bu yasa ile gıda tedariki sürecinde görev alan bütün kişi ve kurumlara çeşitli sorumluluklar da verilmiştir. FSMA, bir gıda ürünün çiftlikten sofraya gelene kadar geçirdiği bütün yolculuk sürecini ve duraklarını kapsamaktadır. Bu alanda ABD tarihindeki en önemli yasalardan biri olarak gösterilen FSMA, üretim, işleme, nakliye, depolama, dağıtım, satış gibi konularda birçok kural koymaktadır.

FSMA, yasal zorunlulukların kişi ve kurumlar üzerindeki zorlukları en aza indirmek için belirli uygulamalar ve kurallar belirlemektedir. Gıda güvenliği konusunda maksimum başarıyı elde etmek için bir yol haritası niteliğinde olan bu kurallardan bazıları şunlardır:

•    Gıda güvenliği konusunda oluşabilecek tehlikelere karşı önlemler almak
•    Gıdalarla ilgili güvenlik standartlarından maksimum düzeyde faydalanmak
•    Yabancı tedarikçilerin doğrulanması için birtakım programların geliştirilmesi
•    Belgelendirme kuruluşlarının akreditasyonu
•    Gıda ürünlerinin hijyenik koşullarda taşınması

FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları da, FSMA’nın en temel kurallarından biri olan gıdalarda önleyici kontroller kuralının uygulanması için bir temel oluşturmaktadır. Bu kuralın doğru ve uygun bir şekilde yerine getirilmesi için yasa kapsamına giren kurumların bu uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirmelidir. Bu bağlamda, gıda imalatı, işleme, paketleme, lojistik, dağıtım vb gibi alanlarda faaliyet gösteren kurumlar ve çalışanlar FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları ‘ndan sorumludur.

FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları Kapsamı

Bu uygulamalar, işletmelerin faaliyet alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, üretim yapan bir gıda firması ile gıdaların dağıtımından sorumlu olan işletmelerin yerine getirmesi gereken FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları aynı değildir. Fakat, ortak payda gıdalar ve gıda güvenliği konusu olduğu için bu alanda çalışan bütün kamu ve özel sektör kuruluşlarının aynı farkındalığa sahip olması gerekmektedir.
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve nüfusun giderek artması ile beraber gıda güvenliği konusundaki yasal mevzuatlar ve standartlar ile ilgili birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Fakat, dünya genelinde bu konuda istenilen noktaya henüz gelinebilmiş değil. Gıda sektörü global bir ölçeğe sahip olduğundan, bu konuda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yasal çalışmalara yürütülmektedir. Bu nedenle, FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları veya diğer yasa ve mevzuatların gerektirdiği uygulamalara gereken önem verilmelidir.

Bütün gıda firmaları öncelikle, gıda güvenliği ve hijyeni ile ilgili bir kalite politikası oluşturmalı ve önleyici kontrolleri yapmalıdır. Faaliyet alanına göre gıda güvenliğinde önemli olan kritik kontrol noktalarını tespit etmeli ve gereken reaksiyonu en kısa sürede almalıdır. FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları , bu konudaki en temel bilgileri ve uygulamaları sunan bir düzenlemedir.

FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları kapsamında söz konusu olabilecek gıda güvenliği tehlikeleri farklı kategorilerde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, kimyasal maddeler, fiziksel etmenler, alerjenler, biyolojik veya radyoaktif unsurlar, bu tehlikelerden biri olabilmektedir. FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları , bu tehlikelerin tespit edilmesi, izlenmesi, kontrol edilmesi, zamanla sıfıra indirilemesini sağlamaktadır. Bu mümkün değilse bile, etkilerinin ihmal edilebilir düzeyde olması için gereken adımların atılması için çeşitli önerilerde bulunmaktadır.

FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları ‘nda en önemli konulardan biri de şüphesiz çalışanlar ve çalışan sağlığıdır. Her ne kadar günümüzde gıda teknolojilerinin geliştirilmesi ile beraber birçok çalışma insan eli değmeden tamamen otomasyon ile yapılsa da insan faktör yine de hesaba katılmak zorundadır. Bu nedenle, FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları hem gıda güvenliği hem de çalışanların kişisel hijyeni ve sağlığı için çeşitli uygulamalar getirmektedir.
FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları ‘nın en önemli konulardan biri de şüphesiz işleme ve lojistik süreçleridir. Gıdaların işlenmesinde hijyen faktörü, çalışanların ve tesislerin sanitasyonu, işlemede kullanılan bütün ekipmanların bakımı, dezenfektan kullanımı vb gibi konularla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, özellikle gıda işleyicisi olup FSMA kapsamına giren firmaların gıda hijyeni uygulamlarına azami özen göstermesi gerekmektedir.

Gıdaların depolanması ve taşınmasından sorumlu olan firmalar da yine FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları kapsmına girmektedir. Gıdaların depodan çıkarılması, araçlara yüklenmesi, gıdaların taşındığı bölümlerdeki hijyen kuralları gibi konular doğrudan  FSMA Gıda Hijyeni Uygulamaları dahilindedir. Özellikle soğuk taşınması gereken gıdalar ve bu işlem için kullanılan araçların bütün hijyen kurallarına uyması gerekmektedir. Bu bağlamda oluşabilecek bütün yasal sorumluluk işletmeci firmalara aittir. FSMA, bu konuda çok ciddi yaptırımlar uygulayabilmektedir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?