Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FM Approvals Belgesi

FM Onayı Nedir?

FM Approvals, FM Global şirketinin çeşitli ürün ve sistemler için test ve sertifikasyon hizmeti veren birimidir. FM Global ise dünya çapında faaliyet gösteren büyük bir şirketler grubu olup FM Approvals dışında sigortacılık, kargo, acil durum müdahale danışmanlığı gibi alanlarda hizmetler vermektedir. Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi bulunan FM Global’in FM Approvals şirketi günümüzde tüm dünyanın saygı duyduğu önemli sertifikasyon kuruluşlarından biridir.

FM Approvals sertifikası, birçok ticari ve endüstriyel ürün grupları için verilmektedir. FM Onayı alan şirketler, ürünlerinin kalite, teknik bütünlük ve performans gibi standartları karşıladıklarını doğrulamış olmaktadır. FM Approvals tarafından verilen sertifikalar, dünya çapında tanınmakta ve saygı görmektedir. Bu sertifika ile pazara giren şirketler, müşterilerinin güvenini kazanıp memnuniyetlerini artırırken aynı zamanda rakiplerine karşı avantaj elde edebilmektedir.

FM Approvals Sertifikası Hangi Ürünlere Verilmektedir?

Aşağıdaki kategorilerde ürün veya hizmetleri bulunan şirketler FM Approvals sertifikası için başvuru yapabilmektedir:

Ø  Temiz oda malzemeleri

Ø  Kaplamalar ve yangın durdurma

Ø  Yanma kontrol ekipmanları

Ø  Soğutma kuleleri

Ø  Algılama, yangın alarmı ve sinyalizasyon ekipmanları

Ø  Kanal, boru ve kanal izolasyonu

Ø  Elektrik ekipmanları - genel endüstriyel

Ø  Patlayıcı ortamlar için elektrik donanımı

Ø  Patlama söndürme sistemleri

Ø  Söndürme sistemleri

Ø  Yangın pompası bileşenleri

Ø  Yanıcı (tutuşabilir) sıvı ekipmanları

Ø  Taşkın önleme ürünleri

Ø  Diğer yapı malzemeleri

Ø  Diğer yangından korunma ürünleri

Ø  Paletler

Ø  Borular / bağlantı elemanları / kaplinler

Ø  Çatı ve ilgili ekipmanlar

Ø  Sprinkler sistem bileşenleri

Ø  Fıskiyeler

Ø  Vanalar

Ø  Duvarlar, tavanlar ve ilgili ekipmanlar

Ø  Su sisi sistemleri

FM Belgesi Nasıl Alınır?

FM Approvals serfifikasyonu için beş adımlık şu süreç takip edilmektedir:

1.      Üreticinin FM Approvals sertifikası talebi: Üreticiler, bir ürün ya da ürün grubu için talep ettikleri sertifikasyon için FM Approvals ile iletişime geçerler. Bunun için yazılı beyan, faks ve e-mail yöntemini kullanabilirler. FM Approvals sertifikası başvurusu için atılan bu ilk adımda FM Approvals’a şirket bilgileri, konumu, iş kapsamı, ürünün teknik özellikleri, model numaraları ve satış vb gibi konularda bilgi verilmektedir. Bu bilgilerin ekinde FM Approvals sertifikası başvuru formu da doldurularak iletilmelidir.

2.      Tekliflendirme ve yetkilendirme: FM Approvals, müşteriye işin kapsamı, maliyet tahminleri, program, gerekli testler ve numune ihtiyaçları ile birlikte bir teklif mektubu gönderir. Yeni müşteriler için, tek seferlik bir sözleşmeye dayalı anlaşma da imza için postalanır. Üretici daha sonra teklifi yazılı olarak onaylar ve teklifte belirtilen tüm talep edilen malzeme ve bilgileri FM Approvals sertifikası için sunar.

3.      İnceleme, test ve ön denetimler: FM Approvals, üreticiden gelen ürün çizimleri ve bilgilerden yola çıkarak bir test planı hazırlar. Test gereklilikleri tamamlandığı takdirde testler gerçekleştirilir. Bu süreçte bağımsız denetçiler, FM Approvals ile ürün onayı öncesinde kalite kontrol prosedürlerini gözden geçirmek için müşterinin tesisini ziyaret eder.

4.      Raporlama, FM Approvals işaretleme: Test başarıyla tamamlandıktan sonra, teknik doğruluk ve kalite için bir rapor hazırlanıp incelenir. Örnekler gerektiğinde saklanır ve arşivlenir, müşteriye iade edilir veya müşterinin talimatları doğrultusunda imha edilebilir. FM Approvals, nihai raporu üreticiye gönderir. Onay, rapor tarihi itibariyle geçerlidir. Üretici daha sonra ürünü FM Approvals onaylı olarak etiketleyebilir ve ürün, FM Approvals’ın çevrimiçi platformarında listelenir.

5.      Gözetim denetimleri: Üretici tesisleri, FM Approvals sertifikası alındıktan sonra da mevcut durumun değerlendirilmesi için periyodik olarak denetlenir.

FM Onayı İçin Yapılan Denetimler

Ürünlerine FM Approvals sertifikası alan firmaların tesisleri ve üretim süreçleri belirli koşulları sağlamalıdır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Ø  Ürünün uygunluğunun sürekli olarak sağlanması

Ø  Mevcut üretimin, FM Approvals tarafından test edilmiş ve onaylanmış ürüne uygun olduğunun kanıtlanması

Ø  FM Approvals sertifikası alınırken ürün kalitesinin ve güvenliğinin;

o   FM Approvals raporları,

o   uygulanabilir standartlar,

o   FM Approvals tarafından yayınlanan talimatlar ve

o   FM Approvals sözleşmelerine uygun olduğunun ispatlanması

FM Approvals, FM Approvals sertifikası bulunan bir ürünün belirtilen şartlara uygun olduğunu doğrulamak ve uygun kontrollerin yürürlükte olduğundan emin olmak için üretici tesislerinde belirli aralıklarla gözetim denetimleri gerçekleştirmektedir. FM Approvals sertifikası bulunan şirketler;

Ø  FM onaylı ürünün imalatını gerçekleştirebilir,

Ø  ürünün tasarımını veya imalatını kontrol edebilir ve değiştirebilir (FM Approvals’a bilgi verilmelidir)

Ø  FM Approvals işaretini ürünlere uygulayabilir.

FM Approvals denetimleri, FM Approvals sertifikasının devamlılığı için en temel koşuldur. Üreticiler, bu denetimlerden başarıyla geçebildiği sürece FM Approvals onaylı ürün üretebilir. 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?