Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FDA Nedir?

FDA Nedir?


FDA; U.S. Food and Drug Administration yani ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin adının kısaltmasıdır. ABD hükümetine bağlı bir kurumdur. Diyet eklentileri, gıda, ilaç, kan ürünleri, biyolojik medikal (tıbbi) ürünler, radyasyon yayan aletler, medikal araçlar, kozmetik ve veteriner aletlerinden sorumlu bürodur. ABD Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bu kurumun temelleri 1862 yılında atılmıştır. 10 bine yakın personeli ile söz konusu ürünlere yönelik analiz (inceleme) ve onaylama faaliyetleri yürütmektedir.

ABD’de insan ya da hayvanların tüketmesi maksadıyla gıdanın üretimi, gıdanın işlemesi, gıdanın paketlemesini gerçekleştiren veya bunları elinde bulunduran bütün yerli ve yabancı tesisler FDA Sertifikası tescil kaydını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan belgelendirme işlemi sonucunda verilen belgeye de FDA Belgesi ya da FDA Sertifikası denir. Halk Sağlığı Güvenliği ve Biyoterörizm Hazırlık ve Tepki Kanunu 2002 (Biyoterörizm Yasası), Sağlık ve İnsan Hizmetleri Birimi’ne bağlı olan ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ni gıda hususunda tek düzenleyici firma olarak belirlemiştir. 

Halkı korumak ve ABD gıda pazarının terör olaylarına karşı emniyetini sağlamak ile alakalı bir kanundur. Biyoterörizm Yasası gereğince 16 Ekim 2003 tarihinden itibaren ABD’ye gönderilecek her türlü yiyecek, içecek ve ilaç için FDA Belgesi alınmalıdır. Diğer bir deyişle; ABD’deki tüketicilere gıda, medikal cihaz ve ilaç sunan (arz eden) yabancı firmalar FDA Belgesi almalıdır. Ayrıca bu belge bir güven belgesi ve bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Çünkü, FDA kurumundan belge alabilen firma insan sağlığı ile ilgili birçok gerekliliği sağlıyordur. Bunun farkında olan tüketiciler bu belgeye sahip olan firmaya ayrıca bir güven duyabilir. Bu sayede hem firmanın saygınlığı hem de müşterilerin firmaya güveni artar.

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?