Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FDA Kaydı Nasıl Yapılır?

FDA Kaydı Nasıl Yapılır?

 

Yukarıda da belirtildiği gibi Biyoterörizm Yasası gereğince 16 Ekim 2003 tarihinden itibaren ABD’ye gönderilecek her türlü yiyecek, içecek ve ilaç için FDA Belgesi alınmalıdır. Ayrıca bu firmalar FDA’ya kayıt yaptırmalıdırlar. FDA’ya kayıt yaptırmayan firmaların ürünlerine ABD’ye girişte el konulur ve bu ürünlerin ABD’ye girilmesine izin verilmez. FDA kaydı kapsamında gerekli bilgiler; firmanın (ve varsa ana firmanın) ismi, adresi, telefon numarası, firma sahibinin ya da yetkili mümessilin ismi, adresi ve telefon numarası, firmanın kullandığı tüm ticari unvanlar, işleyişe tabi ürün kategorileri formu dolduran tarafından aktarılan bilgilerin gerçek ve doğru olduğuna dair beyanı, yabancı firmaların ABD mümessilinin ismi, adresi, telefon numarası ve acil durumlarda ulaşılması maksadıyla ABD mümessilinin ya da belirlenen bir başka kişinin telefon numarasıdır. Bu bilgilere ek olarak isteğe bağlı bazı bilgiler de verilebilir.

Biyoterörizm Yasası’nda gıda olarak kabul gören maddeler olan yiyecekler, bebek yiyecekleri, içecekler, meyveler ve sebzeler, sütü ürünleri ve yumurta, balıklar ve deniz ürünleri, gıda olarak kullanılan pişmemiş tarım mamulleri, fırıncılık ürünleri, konserve yiyecekler, dondurulmuş yiyecekler, çerezler ve şekerler (sakız dahil), canlı gıda hayvanları, evcil hayvan, hayvan besinleri ve yiyecekleridir. Konuyla ilgili düzenleme gereğince gıda işlemesi ya da imalatı, paketlenmesi veya depolanması gerçekleşen ve ikametgah şeklinde kullanılan evler, şişelenmemiş içme suyu dağıtımını gerçekleştiren kuruluşlar, çiftlikler, gıda taşıması yapan nakliye araçları, perakende gıda işletmeleri (marketler gibi), lokantalar, kâr amaçlamayan gıda firmaları, balıkçılık araçları, ABD Tarım Bakanlığı tarafından incelenen kümes, et hayvanları ve yumurta firmalarının kayıtlarını gerçekleştirme zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Bir yabancı firmanın imal ettiği, paketlediği ya da depoladığı bir gıda mamulünün bir başka yabancı şirket üzerinden ABD’ye ithal edilmesi durumunda, ilk yabancı şirketin kayıt yaptırma mecburiyeti bulunmamakla birlikte, ikinci firma yalnız çok az bir faaliyet gerçekleştiriyorsa (etiket yapıştırma gibi) her iki firmanın da kayıt yaptırması gereklidir.

 

Amerika’ya yapılacaklar ihracatlar kapsamında talep edilen FDA Kaydı için;

 

gerekmektedir. Fiyatlandırma ürün teknik dosyasına göre yapılmaktadır.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?