Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FDA Gıda ve Alerjen Etiketleme Gereklilikleri FDA Nedir?

FDA Gıda ve Alerjen Etiketleme Gereklilikleri FDA Nedir?

 

FDA Gıda ve Alerjen Etiketleme Gereklilikleri Açılımı Food and Drug Administration olup, Türkçe karşılığı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesidir (Genel Müdürlüğü olarak da geçmektedir). Yalnızca yiyecek ve ilacı değil; kozmetik ürünler, biyomedikal aletler, radyasyon yayıcılar, medikal gereçler gibi farklı unsurları da kapsamaktadır. Amerika’da bulunan ya da Amerika’ya ürün satan alakalı kurumlar bu belgeyi edinmelidir. Belgeyi edinmek ya da daha detaylı bilgi almak için iletişime geçilmelidir.
Kısaca Amerika’da satılan tüm yiyecek ürünleri, aşı, kozmetik, tıp alanındaki tüm ürünleri bir yerde toplayan ve denetleyen kuruluştur. Olası durumlarda ürün ile ilgili her şeye ( üreticisi, distribütörü gibi) ulaşabilmektedir.
 

FDA;  güvenliği ve sağlığı ön planda tutan, global bir kabul görmüşlüğe sahip olan ve güven veren bir kuruluştur. Dokuz alt birimi aşağıda listelenmiştir.

1. Gıda sağlığı ve Beslenme Merkezi
2. İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi
3. Biyolojik Ürünler Değerlendirme ve Araştırma Merkezi
4. Araçlar ve Radyolojik sağlık Merkezi
5. Veterinerlik Merkezi
6. Ulusal Toksikoloji Araştırma Merkezi
7. Kriminal Araştırma Ofisi
8. Kanun Düzenleme Ofisi
9. FDA Müdürlüğü
 

FDA kuruluşunun amacı ürünleri test ve teyit etmektir. Bu belge Amerika Birleşik Devletleri’nin sağlık bakanlığına bağlıdır. Aşağıdaki işlemleri gerçekleştiren kişi ya da kurumlar FDA belgesini almak zorunadırlar.

•    Gıdanın üretimi
•    Gıdanın işlenmesi
•    Gıdanın paketlenmesi

FDA’nın denetlediği kuruluşlar ise aşağıda listelenmiştir.

Üretim yapan firmalar. Bunlar:

-Tüm yiyecek ve ilaç ürünleri
-Tütün ürünleri
-Sağlık ürünleri
-Hayvansal yiyecek ve ilaç ürünleri
 

Yurt dışındaki üretim yerleri

Bunlar dışında sadece üretici değil ürün sağlayıcılar da bu belgeyi alabilmektedir. Mevcut ürünün satışını ve pazarlamasını (Amerika’ya) yapmak isteyen kişi ya da kurumlar bu belge için başvuruda bulunmalıdır. Talepleri FDA kendilerine iletmektedir.
Belge edinim süreci oldukça zor ve meşakkatlidir. Tüm numunelerin gönderilmesi gibi taleplerle ya da laboratuvar sonuç istemleri ile karşılaşılabilmektedir. Daha detaylı bilgi ve süreç desteği için iletişime geçilmelidir.
FDA belgesinin alımı için istenen belgeler ürüne göre değişmektedir. Belge başvuru aşamasında Amerika’da aracı bir şirket göstermek gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgi için iletişime geçilmelidir.

FDA Etiketleme

Gıda etiketleme bir nevi ürün bilgisinin iletilmesidir. Sağlık ve güvenlik (burası FDA ile ilgili) sistem bilgilerinin ve etiket zorunluğunun yanı sıra ürünle ilgili gereken tüm temel bilgileri sağlamaktadır. Etiketler reklam amaçlı da kullanılabilmektedirler.
FDA etiketleme öncesinde bir ürün analizi gerektirmektedir. Bu, varsa ürünün hatasının giderilmesini sağlayacak, ürünü geliştirecek ve ayrıca kontrolünü sağlayacaktır.
FDA gıda ve alerjen etiketleme gereklilikleri için; ilgili firma süreç hakkında her an destek olmakta, gerekli belgeler ve diğer hususlar ilgili tüm evrakları ve listeleri paylaşmakta, olası problemleri ön görerek maliyeti en aza indirgemektedir. Detaylı bilgi, belge ücretlendirmeleri ve yıllık ücretler, süreçler, şartlar ve sistematik olarak listelenmiş olan izlenecek yol ile ilgili iletişime geçilmelidir.

Üretici üretim yeri için, ürün sağlayıcı ajans için FDA belgesi almalıdır.
 

FDA Gıda ve alerjen etiketleme gerekliliklerinin başlıca amaçları ise şu şekildedir:
 

Alerjen Etiketleme

Alerjen kısaca; vücudun alerjik reaksiyon verdiği maddelere denmektedir. Her bünye ürün ya da reaksiyon konusunda farklılık göstermektedir. Amerika’da ve Avrupa’da yaygın olarak bilinen alerjenler ya da bu alerjeni içeren ürünler üzerlerinde bununla ilgi bir işaret bulundurmak zorundadırlar. Alerjenlerin vurgulanmasının zorunlu hale getirilmesi tüketicinin sağlığını amaçlamaktadır. Başarısızlık ya da herhangi bir hata ürünün geri çağrılma sebebidir. Bu durum ürünün piyasadan toplatılmasına kadar gidebilmektedir. Bu yüzden alerjen etiketleme konusunda dikkatli olunmalı, muhakkak işinin ehli kuruluşlardan süreç aşamasında destek alınmalıdır.
Yaygın olarak bilinen alerjenlerden bir kısmı aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Alerjen etiketleme ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişime geçilmelidir.
 

o    Fıstık
o    Yumurta
o    Süt ve süt ürünleri
o    Balık
o    Deniz kabukluları
o    Soya
o    Buğday
o    Ağaç yemişi
o    Susam tohumları
o    Glüten
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?