Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Faydalı Model Nedir?

Faydalı Model Nedir?

 

En basit haliyle bir buluşa koruma sağlayan sistemin adıdır. Bu tanım ile patente benziyor gibi görünse de ikisi arasında bariz farklar bulunmaktadır. Faydalı model; daha kısa sürede ve daha az şart ile alınabilmektedir. Patente nazaran faydalı model için; tekniğin bilinen durumuna bir ek özellik katma şartı aranmamaktadır. Yani ayırt edici özellik aranmamaktadır. Patent gibi bir araştırma süreci istemediğinden daha çok tercih edilen bir belgedir. Çünkü tescili edinim süresi bakımından başvuru sahibine büyük avantaj sağlamaktadır. Fakat kimyasal ve biyolojik ürünler, usuller ve usuller sonucu elde edilen ürünler (nasıl yapıldığının anlatılması ve ortaya çıkan ürün), biyoteknolojik buluşlar için faydalı model başvurusu yapılamamaktadır.


Nihai amaç korumadır. Faydalı modeli açıklamaya geçmeden önce buluşun tanımı netleştirmek gerekmektedir. Buluş ortaya yeni bir nitelik çıkarmak ya da daha önce ortaya çıkarılmış olanı geliştirmek olarak kısaca özetlenebilir. Faydalı model, tanımlamalarda buluşa koruma sağlayan sınai mülkiyet hakkı olarak açıklanmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde açıklanmamış ve belgelenmemiş buluşlar “yeni” kapsamına alınarak korumaya tabi tutulabilir. Bu faydalı modelin ilk ve en önemli şartıdır. Yenilikten kasıt mutlak yenilik yani dünyadaki yeniliktir. Diğer bir şart ise sanayiye uygulanabilirliktir. Buluşun önceki halinden çok da farklı hale gelmediği durumlarda patent yerine faydalı model kullanılmaktadır. Buna terminolojide buluş basamağı denmektedir.

Faydalı modelin koruma süresi on yıldır. Daha ziyade kobileri ve şahısları desteklemektedir. Bu süre boyunca; belge sahibi ürünü üretme, pazarlama ve satma hakkına sahiptir. Bu kişinin ya da kurumun izin ve onay dışında ürün ya da buluş kullanımında dava açılabilmektedir. Detaylı bir inceleme ve araştırma süreci olmadığından açılan bir davada ya da yapılan itirazda mahkemeler direkt tedbir koymaktadır. Bu durum avantaj olabileceği gibi başvuru sahibi için bazen dezavantaj da olabilmektedir. Bu sebeple başvuracak kişinin ön araştırmasını iyi yapması gerekirse bunun için bir bilirkişi ile çalışması önerilmektedir.


Faydalı Model Tescili

Her belge gibi faydalı model tescil belgesi için de bazı süreçler zorunludur. Diğer koruma belgelerine nazaran özellikle süre ve maliyet açısından oldukça avantajlı olan faydalı model tescili belgesinin edinimi için gereken evraklar ve süreç şu şekildedir:

 

Bu belge;


•    Başka kişi ya da kurumlara devredilebilir
•    Başka kişi ya da kurumlara lisans ile kiralanabilir
•    Veraset ile aktarılabilir
•    Rehin edilebilir


Faydalı Model Destekleri

Faydalı Model, aşağıdaki kurum ya da kuruluşlardan ve benzerlerinden destek alabilmekte; vergilerden muaf tutulabilmektedir. Sürecin nasıl işleyeceği ve gerekenler, yönetmeliklerde sayılı kanunlar ile açıklanmıştır. Faydalı model tescillerinin artması adına bir süredir devlet destekleri ve farklı kurumlardan destekler için bu alana bütçe ayrıldığı bilinmektedir.


KOSGEB (faydalı model sayı tespitine göre hesaplama yaparak destek verilerini ve miktarlarını sitesinde yayımlamaktadır)
TÜBİTAK
Bakanlıklar
Bölge Destekleri


Faydalı Model Yararları

o    Kısa sürede ve düşük maliyete edinilebilir
o    Buluşu koruma sağlar
o    Küçük ya da orta ölçekli şirketlere rahat sağlama
o    Kendini korumaya almayan kurum ve kuruluşları belge alım rahatlığı ile prosedüre özendirme
o    Rakipler tarafından taklit edilmeyi önleme
o    Faydalı modeli edinen kuruluşların ekonomik idamesine hizmet etme
o    Daha çok buluş yapmaya özendirme
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?