Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ETL İşareti / Sertifikası

ETL (Edison Test Laboratuvarları), günümüzde Intertek şirketi tarafından yürütülen bir sertifikasyon programıdır. ETL hakkında açıklamalara geçmeden önce çok kısa Intertek’ten bahsetmekte yarar var.

Intertek, dünya çapında birçok farklı sektör için için Toplam Kalite Güvence sağlayıcısı pozisyonunda olan bir kuruluştur. 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren Intertek’in dünya genelinde 1000’den fazla laboratuvarı ve ofisi bulunmaktadır. 46 bin çalışanı ile oldukça büyük bir kuruluş olan Intertek, müşterileri operasyonları ve tedarik zincirleri için kalite güvence, test, muayene ve sertifikasyon çözümleri sunmaktadır.

Intertek’in ETL sertifikasyon programı da işletmelerin ürünleri test etmesine, sertifikalandırmasına ve her zamankinden daha hızlı bir şekilde pazara sürmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

ETL’in çıkış noktası inovasyondur. Yıllardır süregelen bir inovasyon kültürü ile çalışmalarını sürdüren ETL’in başladığı yer aslında Thomas Edison´un aydınlatma laboratuvarlarıydı. Bugün de aynı yenilik, güvenlik ve kalite çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. ETL, bir üreticinin başarılı olmak için yeni ürünleri hızlı bir şekilde pazara sunması gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle süreçlerinin her birinde hız, yanıt verme ve aciliyet ilkeleri ile hareket etmektedir. Müşterilerin ihtiyaç duydukları sertifikaları hızlı ve verimli bir şekilde almalarına yardımcı olmaya çalışmaktadır.

ETL İşareti / Sertifikası, bir ürünün Kuzey Amerika güvenlik standartlarına uygunluğunun kanıtıdır. ABD ve Kanada´daki Yargı Yetkisine Sahip Otoriteler (AHJ´ler) ve mevzuat yetkilileri; ETL Listelenmiş İşaretini (ETL Listed Mark), ürünün yayınlanan endüstri standartlarına uyumluluğunun kanıtı olarak kabul etmektedir. Perakende alıcılar, satın aldıkları ürünlerde de bu uyumluluğu kabul etmektedir. Ve her geçen gün daha fazla tüketici, satın aldıkları ürünlerde ETL İşareti’ni bir güvenlik sembolü olarak onaylamaktadır.

Günümüzde ETL İşareti Kuzey Amerika´da en hızlı büyüyen güvenlik sertifikalarından biridir. ETL İşareti / ETL Sertifikası her gün büyük perakendeciler ve distribütörler tarafından satılan milyonlarca üründe yer almaktadır.

 

ETL İşareti ve Thomas Edison

Thomas Edison 19. yüzyılda çığır açan icatları ile bütün dünyanın tanıdığı ve günümüzde hala saygı duymaya devam ettiği bir bilim adamı ve mucittir. Ses kaydı ve oynatma, hareketli görüntüler, elektrik, ampül ve daha birçok ürünü dünyaya ilk tanıtan isim olmuştur.

Piyasaya güvenilir ve verimli bir ürün getirmeye adanmış Edison’un ünlü ampulü, tüketicilere sunulmadan önce zorlu testlerden geçmekteydi. Rakiplerinin ürünleri sıklıkla elektriksel tehlikelerle sonuçlanırken, Edison´un süreci tüm üreticiler için güvenlik ve verimlilik testinin değerini ortaya koydu. Bunun sonucunda dünyada elektrik ve güç endüstrisinin yolu açıldı.

Sonuç olarak Intertek’in uzmanlığı, Edison´un Lamba Test Bürosu´nu kurmasıyla başlayan 120 yıllık ürün testiyle desteklenmektedir. Bu kurum, daha sonra ulusal olarak tanınan ETL Sertifikası sürecini de başlatan ´Elektrik Test Laboratuvarları´ olarak yeniden adlandırılmıştır. Ürün test çözümleri sağlamasıyla dünya çapında tanınan ETL İşareti ve Intertek’in birçok küresel ortağı, Edison’un bıraktığı mirasa en iyi şekilde sahip çıktı. Bugün ETL Sertifikası, ENERGY STAR® sertifikasına giden yolda en önemli kilometre taşlarından biri olmaktadır.

Edison’un parlak fikrinin, yani ampulün, evrimi, değeri sürekli olarak artan verimlilik kavramının en önemli yapıtaşlarından biridir. Edison, akkor ampulün sadece öncülüğünü yapmamış; aynı zamanda piyasaya tüketiciler için geliştirilmiş ve pratik bir ürün sunmuştur. Daha uzun ömürlü bir ampul her zaman daha fazla tercih edilirken, ampul verimliliğin tüm yönleri o kadar da net olamamaktadır. Bunun için de en uygun çözüm, ETL İşareti ile beraber ürünlerin onaylanması ve sertifikalandırılması sürecindne geçmektedir.

ETL Sertifikası İle İlgili Önemli Hususlar

·       ETL´nin, Thomas Alva Edison´un Elektrik Test Laboratuvarlarını (ETL) kurmasıyla 1896´da başlayan uzun bir geçmişi vardır. Edison’un vizyonu, ürün performansı ve güvenlik testleri yoluyla tüketicilere güvence sağlamaktı. Üreticiler, Intertek’in ETL Sertifikası’nı ürünlerine uygulayarak piyasaya modern, verimli, kaliteli ve güvenli ürünler arz edebilmektedir.

·       Denetçiler, mevzuat ve kanun görevlileri ve Yargı Yetkisine Sahip Makamlar, ETL İşaretini Kuzey Amerika´da ve dünyanın diğer bölgelerinde ürün uyumluluğunun kanıtı olarak tanımakra ve kabul etmektedir.

·       Interk’in ürün güvenliği sertifikasyon programı, rakip sertifika markaları (UL, CSA ve diğerleri gibi) ile aynı test, listeleme, etiketleme ve takip denetim hizmetlerini içermektedir. ETL İşareti ve Intertek’in laboratuvarları aynı kuruluşlar, ajanslar ve düzenleyici kurumlar tarafından akredite edilmiştir.

·       ETL Sertifikası / İşareti distribütörlere, perakendecilere ve müşterilere, ürünün Intertek tarafından test edildiğini ve kabul edilen ulusal standartlara uygun olduğunu belirtmektedir.

·       ETL İşareti, ABD ve Kanada´da kabul edilmektedir. Bununla birlikte, Intertek, ETL Sertifikası’nın yanı sıra, NOM İşareti, CE İşareti, GS İşareti, S İşareti ve daha fazlasını vermeye yetkili uluslararası bir sertifikasyon kuruluşudur.

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?