Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

EPAL (Avrupa Palet Birliği) Belgesi

Avrupa Palet Birliği olan EPAL 1991 yılında kurulmuştur. Dünya çapında çalışmaları olan birlik yük taşıyıcılar için geniş bir açık havuz sistemi geliştirme ve koruma çalışmalrı yapmaktadır. Birlik otuzdan fazla ülkede bin beş yüzden fazla lisanslı üretim ve onarım işlemleri yapmaktadır. EPAL güvenlikli ve kontrollü olacak şekilde üreticilere ve tamir edenlere lisans vermektedir. Bu lisanslar dış şirketler tarafından kalite kontrolü ve güvencesi için sürekli olacak şekilde ve bağımsız olan kontrollerden geçerek verilmektedir. Bureau Veritas, MAV-REC Kft, Çin Sertifikasyon ve Denetim Grubu bu dış şirketlerden bazılarıdır. Bu çalışma sistemi sayesinde birlik paletler için ve kutu paletleri için dünya çapında olacak şekilde yüksek kalite ve güvenceyi temin edebilmektedir. EPAL sistemini uzun vadede de geliştirmek ve güçlendirmek için iletişim ve lobi çalışmalarına önem vermekte ve bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca EUR ve EPAL logoları sadece birliğin lisans verdiği ürünlerde kullanılmaktadır. EPAL yük taşıyıcı havuzu denetim firmasının bağımsız bir kalite kontrolü ve güvencesine sahip olan bir kuruluştur.

EPAL Akademisi

EPAL Euro paletler lojistik bir merkezdir. Uluslararası düzeyde mal akışlarını ve özellikle de otomatik yüksek raflı olan depolamada güvenlik ve sorunsuz çalışma için gerekli çalışmaları yürütür. Birlik küresel anlamda çok büyük açık palet havuz palet sisteminden de sorumludur. Bu geniş ağını ve bilgisini de EPAL Euro palet kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Yük taşıyıcılarının kullanım konusundaki uzmanlaşmalarıyla da birliğin çalışanlarının bilgi verme sistemine olan talepte artmaktadır. EPAL Akademi ile birlikte EPAL palet kalitelerinin sınıflandırılmasının nasıl belirleneceği konusunda da yerinde eğitim vermeye devam etmektedir. EPAL lojistik uzmanları da çalışanların eğitimini sürdürmektedir. Birliğin ihtiyaçlarına göre de özel olarak hazırlanmış eğitimler sunulmaktadır. Bunun yanında EPAL özellikle Avrupa Birliği sınırları dışında bulunan ülkelerde gümrük yetkililerinin çalışanlarına da eğitim çalışmaları sunmaktadır. Bu çalışmalar ilgili ulusal patent ofisleri içinde önemli bir iletişim noktasıdır. Bunlar sayesinde EPAL eğitim hizmetleri sayesinde paletlerin sahteciliğini önlemek için verilen çalışmaları da önemli bir yer tutmaktadır.  EPAL Akademi sayesinde sahte olan paletten gerçek olan paleti kolayca ayrılabilmektedir. Paletlerin ne zaman ve nasıl tamir edilmesi gerektiği, bir paletin kullanım örü ve ne kadar kullanılabileceği konuları hakkında akademi sayesinde bilgi edinilebilmektedir.

EPAL EUR Palet Modelleri Hakkında

EUR palet üretim biçimi paletlerin çeşitli kullanım alanlarına göre yapılmaktadır. Üretilen paletleri EUR – paleti ve EUR-1 paleti standart ölçülerine yakın olan 1200 mm*1000 mm boyutlarında olan EUR-2 ve EUR-3 paletleri takip etti. Perakende ürün satışı yapılan mağazalar için EUR-6 palet tercih edilmektedir. Bu üretilen paletler için ISO standartları da yayınlanmıştır. EUR paletler ilk üretildiği sıralarda kolaylıkla parçalanan ve küflenerek bozulan düşük kaliteli ahşap kullanan bir dizi kopya olarak pazara girdi. Bu sebeple EPAL ticari markalarına sahip olacak Avrupa demiryolları ayrı bir standardizasyon ve kalite kontrolü sağlayan kuruluş oluşturdu.  Piyasada 350 ile 500 milyon EPAL lisanslı paletlerin dolaşımda olduğu tahmin ediliyor ve dünyadaki en yaygın kullanıma sahip olan paletler de ihtiyaca göre EPAL lisanslı olarak üretilmektedir. Bu paletlerden avantajlı olanlarından biride 800 mm genişliği sayesinde normal kapılardan da geçebilen bir palet olmasıdır. EPAL meydana getirdiği ürünlerin çevre dostu ürünler olması için çalışmalar yapmaktadır. Neredeyse tüm EPAL üretimi paletler yenilenebilir ahşap hammaddeden üretilmektedir. İşlenmemiş ithal edilen ahşapta bulunan haşereler ithal eden ülkede ağaç popülasyonu için tehlike yaratabilmektedir. Bu yüzden Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü’nün Bitki Sağlığı Önlemleri Uluslararası Standardı da EPAL tarafından kabul edilmiştir ve böylece üretilen ve lisans verilen paletlerin kalitesi, güvenliği ve çevre güvenliği hakkında önemli çalışmalar yapmaktadır.  EPAL kuruluşunun kabul ettiği Bitki Sağlığı Önlemleri Uluslararası Standardına uyma zorunluluğu vardır. EPAL paletlere uygulanan standartlarda herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Bu standart çerçevesinde uygulanan ısıl işlem sayesinde bulunması muhtemel olan ve zararlı olan mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasını sağlar. Böylece kabul edilen bu standart sayesinde daha güvenli üretim yapılmaktadır. Ayrıca EPAL lisanslı 20 milyon kutu paletin dolaşımda olduğu bilinmektedir. Her yerden ulaşılabilir olan EPAL lisanslı paletler değişim sisteminin hızlı ve kolay işlenebilir olmasını da sağlamaktadır. 

  

Euro Palet Ölçüleri

Euro Palet Çeşitleri Euro Palet Ölçüleri
Euro 1 800 mm x 1200 mm
Euro 2 1000 mm x 1200 mm
Euro 3 800 mm x 600 mm

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?