Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

EcoVadisin Kurumsal Çözümleri

Günümüzde 450´den fazla çok uluslu şirket, risk yönetimi yapmak, maliyetleri düşürmek, inovasyonu artırmak ve yeni gelirler elde etmek için EcoVadis ile birlikte çalışmaktadır. Çevresel, sosyal ve etik performans gibi konuların çok önemli olduğu günümüz iş dünyasında, EcoVadis de şirketler için farklı kurumsal çözümler üretmektedir. Şimdi bu çözümlere biraz daha yakından bakalım.

Küresel Tedarik Zinciri İçin Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi

EcoVadis’in en büyük ve en kapsamlı çözümü olan sürdürülebilirlik derecelendirme uygulamaları, küresel tedarik zincirinde çok önemli bir kilometre taşı haline gelmiştir. Bu uygulamalar, 200´den fazla sektörde ve 160´dan fazla ülkede 65.000´den fazla şirkette test edilmiştir. EcoVadis değerlendirme programlarında kullanılan araçlar şunlardır:
•    Puan kartları: Bu kartlar şirketlere ve ticaret ortaklarına dört temadaki performanslarını gösterir: Çevre, çalışma ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir tedarik.
•    Karşılaştırma: Şirketler, genel veya ilgili konulardaki performans değerlerini, endüstri, satın alma kategorisi veya ülkelere göre karşılaştırma imkanına sahiptir.
•    Güçlü yönler ve gelişim: Şirketler, yukarıda bahsedilen dört temel konu ile ilgili güçlü ve gelişime açık yönlerini tespit edebilmektedir.
•    İzleme ve canlı haber desteği: Şirketler, 100.000´den fazla kamu kaynağı tarafından sağlanan belgelere ve EcoVadis analistleri tarafından doğrulanan harici girdilere erişme imkanı sahiptir.
•    Raporlama: Bu araç ile şirketler, ağ performansı, program kapsamı ve zaman içindeki gelişimlerine ilişkin analizlerini ve raporlamalarını destekleyen güçlü modüllere sahip olmaktadır.

Denetim Yönetimi

Yerinde denetimleri yönetmek şirketler için karmaşık ve zaman alıcı olabilmektedir. EcoVadis Spotlight, şirketlerin takvimlerini ve çağrılarını koordine etmeye; denetim verileri toplamalarına ve paylaşmalarına yardımcı olmaktadır. EcoVadis bu kurumsal çözümünde kullanılan temel araçlar şunlardır:
•    Denetim planlama
EcoVadis, ticaret ortaklarının sürdürülebilirlik performans bilgilerini paylaşmaları için dünyadaki ilk ve en büyük iş birliği platformudur. Şirketler, EcoVadis sayesinde değerlendirme yapabilmekte, performanslarını izleyebilmekte, raporlar oluşturmakta ve ekiplerini risk ve performans hedeflerinize dahil edebilmektedir.
•    Çevrimiçi Araç ve Düzeltici Eylemler
Denetçiler, EcoVadis sayesinde denetim sonuçlarını doldurmak için kullanımı kolay bir çevrimiçi denetim protokolüne sahip olmaktadır. Bu protokolde, çevrimdışı format ve yükleme aracı da mevcuttur. Denetim puanları ve düzeltici faaliyetler, denetim bulgularına dayanarak sistem tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır.
•    Denetim Raporlama
Bu araç ile özelleştirilmiş raporlar kolayca tasarlanabilmektedir. Rapor oluşturmak için genel denetim döngüsünde herhangi bir faktör (örneğin; ülke, düzeltici faaliyet detayı, denetim puanları vs) filtrelenebilmektedir. Tüm raporlar e-tablo biçiminde dışa aktarılabilmektedir.

Risk Haritalaması

Akıllı otomasyon ve mantık analizleri kullanan EcoVadis IQ, tüm tedarik tabanınızı; etik, sosyal ve çevresel risk için profillerinizi, haritalarınızı ve sürdürülebilirlik risklerinizi proaktif bir şekilde yönetmenizi sağlar. Sürdürülebilir tedarik yolculuğunuzda nerede olursanız olun;
•    Programınızın kapsamını genişletmek,
•    Sonuçların hızını artırmak,
•    Görünürlüğü artırmak,
•    Değerlendirmelerin ve denetimlerin verimliliğini artırmak
gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda, EcoVadis IQ, tedarik ve sürdürülebilirlik ekiplerine, tedarik tabanlarının tamamında, anında sürdürülebilirlik risk bilgileri sağlamaktadır. Sonraki adımlarda da akıllı öneriler sunarak proaktif sürdürülebilirlik risk yönetimi amacıyla üst düzey bir değerlendirme stratejisi için gerekli altyapıyı sunmaktadır. Bu çözümde kullanılan araçları şöyle sıralayabiliriz:
•    Risk Profilleri
Bu araç, EcoVadis performans veritabanındaki işleyiş de dahil olmak üzere etkili bir doğal risk modeli üzerine kuruludur. İsteğe bağlı olarak tedarik bilgileri ile risk seviyelerinin birleştirilmesini sağlamaktadır.
•    Öneriler
Bu araç ile şirketler, her tedarikçiyle atması gereken bir sonraki adım için akıllı öneriler alabilmektedir. Böylelikle, şirketlerin çabalarını en iyi şekilde odaklaması amacıyla, değerlendirme ve katılım stratejilerini optimize etmesine de yardımcı olmaktadır.
•    Gösterge Panosu ve Raporlama
Bu araç sizlere, tedarikçi ortamınızı analiz etmek, verimli bir şekilde raporlama yapmak ve değerlendirme stratejinizin detaylarını belirlemek için ihtiyaç duyduğunuz anlamlı verileri ve ayrıntılı bilgileri sunmaktadır.


Tedarik Zincirinin Sürdürülebilirliği için Sanayi Girişimleri

Bir sektördeki şirketler, birlikte daha fazlasını başarmak için tedarik zinciri sürdürülebilirliği konusunda iş birliği yapmaktadır. Birçoğunun çabaları, herkes için fayda yaratırken değer zincirinde sürdürülebilirliği de artırabilmektedir. Son yıllarda, birçok endüstri, sürdürülebilirlik için örgütlenmiş durumdadur. EcoVadis de birçok şirkete etkili ve özel çözümle ile hizmet vermektedir. EcoVadis’in çözümleri, şirketlerin endüstri girişimlerinde başarılı olmaları için kapsamlı bir teknoloji ve program desteği sağlamaktadır. Bu bağlamda EcoVadis’in şu konularda şirketlere yardımcı olduğunu söyleyebiliriz:

•    Uyumlaştırılmış standartlar: Sosyal, etik ve çevresel kriterlerde sürdürülebilirlik derecelendirmeleri için gereklidir.
•    Ortak çalışma araçları: Katılım ve iyileştirme planlarını artırmayı amaçlamaktadır.
•    Ortak platform: Şirketler EcoVadis platformu ile performans değerlerini paylaşma, karşılaştırma ve izleme imkanına sahip olmaktadr.İlginizi Çekebilecek Diğer ECOVADIS Makaleleri :
 


 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?