Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

EcoVadis ve Kurumsal Sürdürülebilirlik

 Ecovadis, şirketlere kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme hizmeti sunan ve günümüzde uluslararası düzeyde faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kurumsal sürdürülebilirlik performansını bağımsız bir üçüncü taraf aracılığıyla doğrulamak isteyen şirketler Ecovadis ile iletişime geçmektedir. Şirketleri çevresel, sosyal ve finansal açıdan değerlendiren Ecovadis, oluşturduğu bulut tabanlı SaaS (Hizmet için Yazılım) platformu ile günümüzde birçok sektör için bütüncül bir hizmet sunmaktadır.

 

Ecovadis, şirketlerin kurumsal sürdürülebilirliğini dört farklı alanda değerlendirmektedir: Çevre, İşçi ve İnsan Hakları, Etik ve Sürdürülebilir Tedarik. Bu dört temel başlığın içerisinde çok sayıda alt derecelendirme başlığı bulunmaktadır. Şirketlerin kurumsal sürdürülebilirliğine doğrudan veya dolaylı olarak etki eden her bir konuyu ele alan Ecovadis, bu anlamda dünyanın en saygın sürdürülebilirlik derecelendirme sağlayıcısıdır. Bu nedenle günümüzde kimya, elektronik, otomotiv, gıda vb gibi farklı sektörlerden çok sayıda firma Ecovadis’ten derecelendirme hizmeti almaktadır.

 

Ecovadis’ten kurumsal sürdürülebilirlik performansını belgelemek için hizmet alacak firmaların çalışmaları kapsamlı bir şekilde denetlenmektedir. Ecovadis’in denetleme sürecinde kullandığı çok sayıda kriter bulunmaktadır. Belgelendirme süreci öncelikle kayıt aşamasıyla başlamakta ve ardından kapsamlı anket sorularının cevaplandırılmasıyla devam etmektedir. Ankette cevaplandırılan sorular daha sonra Ecovadis’in kurumsal sürdürülebilirlik uzmanları tarafından detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. Değerlendirme sonuçları birer puan kartına dönüştürülerek şirketle paylaşılmakta ve aynı zamanda Ecovadis’in kendi dijital platformlarında gösterilmeye başlamaktadır. Ecovadis ile yapılan karşılıklı anlaşmalar neticesinde sonuçlar başvuru sahibi şirketin ticari ortaklarıyla da paylaşılabilmektedir. Ecovadis’in bu konuda şirketlere farklı fiyatlar ile farklı içeriklere sahip abonelik ürünleri sunduğunu belirtmekte fayda var.

 

Sürdürülebilirlik performansını Ecovadis’ten aldığı hizmet ile doğrulamak ve paydaşlarına sunmak isteyen firmalara bu süreçte mutlaka danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir. Zira Ecovadis Belgesi almak için uzun sayılacak bir süreç takip edilmekte ve bu süreçte birçok önemli adım atılmaktadır. Şirketlerin Ecovadis’in derecelendirme yaptığı konular ve değerlendirme metodolojisi hakkında detaylı bilgi sahibi olması çok zordur. Bu nedenle kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme hizmeti alacak firmaların Ecovadis danışmanlığı alması ve sürecin başından sonuna kadar mutlaka konunun uzmanları ile iletişim halinde olmasında fayda vardır.

 

Ecovadis’ten yüksek bir değerlendirme puanı almak kurumsal sürdürülebilirlik farkındalığı yüksek bir işletmenin bu alanda elde edebileceği en büyük başarılardan biridir. Bunun yanında kurumsal sürdürülebilirlik raporlaması yapmak da şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik bağlamında yapması gereken en önemli çalışmalar arasındadır. Sürdürülebilirlik raporlama için günümüzde dünya çapında en yaygın şekilde kabul edilen ve kullanılan standart, GRI’nin (Global Reporting Initiative) tarafından geliştirilen raporlama kılavuzlarıdır. Faaliyet alanı, ürettiği ürün veya hizmet, büyüklüğü veya konumu fark etmeksizin her şirket GRI’nın standartlarını kullanarak sürdürülebilirlik raporlaması yapabilmektedir. Şirketlerin tıpkı Ecovadis sürecinde olduğu gibi kurumsal sürdürülebilirlik raporu hazırlamak için de mutlaka danışmanlık firmalarıyla beraber çalışmasında fayda vardır.

 

.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?