Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

EcoVadis

EcoVadis

EcoVadis Nedir?

Küresel bir bulut tabanlı EcoVadis SaaS (Software as a service – hizmet olarak yazılım) platformu aracılığıyla, şirketlere bütünsel sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk (Corporate Social Responsibility) yani diğer adıyla EcoVadis CSR derecelendirme hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetler, çevre, çalışma ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir satın alma süreçleri dahil olmak üzere çok çeşitli finansal olmayan yönetim sistemlerini kapsamaktadır. Her şirket, şirketlerinin büyüklüğü, konumu ve endüstrisi ile ilgili olarak gerekli konular özelinde derecelendirilir.

 

EcoVadis’in kanıta dayalı bir şekilde yaptığı değerlendirmeler, okunması kolay puan kartlarına dönüştürülür. Daha sonra şirketlere 0’dan 100’e kadar değişen puanlar ve madalyalar (bronz, gümüş, altın) verilmektedir. EcoVadis tarafından derecelendirilmiş şirketler, bu puan kartları ile sürdürülebilirlik çalışmalarına daha fazla odaklanabilmektedir. Bu kartlar sayesinde, sürdürülebilirlik performanslarının arttırılması için düzeltici eylem planları geliştirilebilmektedir. Bu bağlamda, EcoVadis derecelendirme hizmetlerinin, şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları için güçlü yönlerini geliştirmelerinde rehberlik sağladığını da söyleyebiliriz.
 

Büyük ve çok uluslu şirketler, küresel tedarik zinciri sürdürülebilirliğini sağlamak için EcoVadis ile ortaklık kurarak ticari faaliyetlerini geliştirmektedir. EcoVadis’ten alınan derecelendirme hizmetleri, şirketlerin kendisini daha iyi değerlendirmesini sağlamaktadır. Zira, şirketler, Ecovadis’tan alınan puanlar ile, sektöründeki ve diğer alanlardaki şirketler ile bir karşılaştırma yapma şansına sahip olabilmektedir. Derecelendirilen şirketler, böylelikle, tüm endüstrilerde kurumsal sosyal sorumluluk anlamındaki en iyi uygulamaları elde etmek için birbirleriyle sıkı bir yarış içerisine girmektedir.

EcoVadis, derecelendirme hizmeti ve diğer servisler aracılığıyla, büyük kuruluşların doğrudan veya dolaylı olarak;

•    Ticaret ortaklarını derecelendirmeye davet etmesine,
•    Ticari ortaklarının performansını yönetmesine,
•    Sürekli iyileştirme sağlamasına
yardımcı olmaktadır. Bunun için de şirketlere bir sürdürülebilirlik yönetim platformu sunmaktadır.

Şirketler, EcoVadis’in puan kartlarını; satıcı kaydı, uyumluluk, kaynak sağlama, tedarikçi performansı ve ilişki yönetimi gibi günlük iş uygulamalarına kolayca entegre edebilmektedir. Bu durum, kuruluşları daha sürdürülebilir satın alma kararları almaya teşvik etmekte; aynı zamanda daha etkin, sorumlu ve güvenilir ticaret ortaklar ile çalışmayı sağlamaktadır.

2007’de kurulan EcoVadis’in Fransa, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya, Polonya, Kanada, Tunus, Morityus, Japonya, Hong Kong, Avustralya ve İspanya´da ofisleri bulunmaktadır. EcoVadis bugüne kadar dünya çapında 50.000´den fazla ticaret ortağına sahiptir. 450´den fazla çok uluslu kuruluşun sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminde EcoVadis yarattığı farklılıklar görülmektedir. Dünyanın en büyük ve değerli markaları, Ecovadis sayesinde risk yönetimi yapabilmekte, çevrelerini olumlu yönde etkilemekte, şeffaflığı teşvik etmekte ve yenilikçiliği artırmaktadır.

EcoVadis Derecelendirme Hizmeti Neden Gereklidir?

Etik, çevresel, iş gücü ve insan hakları konusundaki riskler her büyüklükte, sektörte ve lokasyondaki ticaret ortakları için en kritik konulardır. Sonuç olarak, büyük satın alma kuruluşlar;

•    Tedarik zincirinin bozulma riskini azaltmak,
•    Şirket itibarını ve markalarını korumak,
•    İş birlikçi faaliyetlerle maliyetleri düşürmek,
•    Sermayeye erişimi kolaylaştırmak ve değerlemeyi artırmak
•    Tüketiciler tarafından sürdürülebilir ve sorumlu bir tedarik zinciri talebi oluştuğunda bir pazar avantajı elde etmek
gibi faydaları gerçekleştirmek için sürdürülebilir tedarik metotlarını hayata geçirmektedir.

Bununla birlikte, müşteriler, paydaşlar ve düzenleyici kuruluşların sürekli gelişen taleplerini karşılamak için, az sayıda kuruluşun kurumsal sosyal sorumluluk bilincine ve uzmanlığına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanından çok sayıda şirket, ticaret ortaklarının CSR performansları bakımından derecelendirilmesi ve izlenmesi için güvenilir bir kuruluşa ve esaslı düzenlemelere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, birçok işletme, kamu ve özel sektör kuruluşu, küresel sürdürülebilirlik yönetim platformu olarak EcoVadis´e yönelmekte ve sürekli iyileştirmeyi teşvik etmektedir.
 

Eğer siz de kurumsal sosyal sorumluluğa önem veren bir işletmeyseniz, ticaret ortaklarınızdan CSR uygulamaları ile ilgili çeşitli talepler alabilirsiniz. Sürdürülebilir bir iş ortağı olmak istiyorsanız kurumsal sosyal sorumluluk dinamiklerini iş süreçlerinize entegre etmelisiniz. Tüm işletmelerin kendi kurumsal kültürü ve işletme kimliğinden kaynaklanan birtakım CSR riskleri mevcuttur. Bu bağlamda, siz de CSR performansınızın güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi için Ecovadis’i tercih edebilirsiniz. Böylelikle, bütün paydaşlarınıza, işletmenizin sektöründe lider bir kuruluş olduğunu, küresel ölçekte en iyi uygulamalara uyum sağladığı ve CSR uygulamalarını işletmedeki bütün süreçlerine entegre ettiğini ispat edebilirsiniz.

EcoVadis Belgesi

Ecovadis, işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk performanslarını belirli kriterlere göre denetlemekte ve süreç sonunda işletmelere farklı kategorilerde belgeler vermektedir. Taksim Danışmanlık Hizmetleri olarak, işletmelerin Ecovadis Standatları ve Kayıt sürecine dahil olmalarında Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri olarak kapsamlı destek sunuyoruz.


İlginizi Çekebilecek Diğer ECOVADIS Makaleleri : 

       
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?