Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

CSA Belgesi

CSA Nedir ?

Kanada Standartlar Kuruluşu (CSA / CSA Group), güvenlik, sosyal fayda ve sürdürülebilirlik konuları üzerinde çalışan küresel bir organizasyondur. Kanada, ABD, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere tüm dünyada standart geliştirme, test, denetim ve sertifikasyon alanlarında öncü bir kuruluştur. CSA’nın en önemli görevi standartları yüksek bir gelecek inşa etmektedir.

CSA, ortaya çıkan karmaşık sorunlara sürdürülebilir çözümler bulmakta ve modern teknolojileri en iyi şekilde kullanmaktadır. CSA Group iki organizasyondan oluşmaktadır; bunlar Standart Geliştirme ve Test, Muayene ve Sertifikasyon kuruluşlarıdır.

CSA Group’un Standart Geliştirme organizasyonunun misyonu, kamu ve özel sektördeki standartların geliştirilmesi yoluyla Kanadalıların yaşamlarını iyileştirmektir. Kurum, standart araştırma, geliştirme, eğitim ve fikir savunuculuğu alanlarında liderdir.10.000 üyesi ile geliştirilen teknik ve yönetim standartları, Kanada ve dışında güvenliği, sağlığı, çevreyi ve ekonomik verimliliği iyileştirmektedir.

CSA Group’un küresel ticari iştirakleri, bu misyonu desteklemek için standart araştırma ve geliştirme için sürekli olarak fonlar yaratmaktadır. Bu iştirakler, üreticilerin ürünlerinin dünya genelindeki pazarlara sunulması için güvenlik, çevre ve çalışma performansı standartlarına uygun olduğunu göstermelerine olanak tanıyan test, denetim ve sertifikasyon hizmetleri sunmaktadır. CSA, mevcut ve gelişmekte olan teknolojiler için geniş bir yelpazede derin uzmanlık ve endüstri lideri hizmetler sunmaktadır.

CSA’nın Standart Geliştirme Çalışmaları:


CSA Group, derin teknik bilgi ve uzmanlığa sahip 10.000´den fazla gönüllü uzmandan oluşan bir üye grubuna sahiptir. Bu üyeler, çok çeşitli endüstrilerin ve paydaşların ihtiyaçlarını karşılayan standartların geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. CSA;


· Standart geliştirmeye odaklanmış 1.300´den fazla komiteye sahiptir.


· 3.000´den fazla kod ve standart geliştirmiş ve sürekli hale getirmiştir; bu standartların birçoğu başka mevzuat ve kanunlarda referans alınmıştır.


· standartların daha iyi anlaşılmasını sağlayan ve bunların uygulanmasını destekleyen eğitim ve diğer katma değerli ürünler geliştirmektedir.


· Proaktif olarak gelecekteki standartların geliştirilmesini kolaylaştıran ve yeni ve ortaya çıkan konu ve teknolojilere rehberlik eden araştırmalar yürütmektedir.


Kanada´da Kanada Standartlar Konseyi (SCC) ve ABD´de Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından akredite edilen CSA Group, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ile de iş birliği içerisindedir.

 

CSA’nın Test, Muayene ve Sertifikasyon Çalışmaları:


CSA Group, bir asırlık tecrübesiyle, ürünlerin geçerli güvenlik ve performans gereksinimlerine uygunluğunu değerlendirmek için teknik uzmanlardan oluşan bir ekiple ve küresel bir test laboratuvarları ağıyla birlikte çalışmaktadır. CSA onayı alan ürünler, kanun ve piyasa düzenlemesi yapan kurumlar ve yetkili makamlar tarafından tanınmaktadır. CSA işareti tüm dünyada milyarlarca ürün üzerinde görünmektedir.


CSA Group, Kanada´daki SCC ve ABD´deki OSHA ve ANSI dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli alanlarda çok sayıda kuruluş tarafından akredite edilmiş ve tanınmıştır. CSA, dünya çapında 40´tan fazla pazara erişimin koordine edilmesine yardımcı olabilmekte; teknolojinin küreselleşmesini kolaylaştırmakta ve ticaret fırsatlarını artırabilmektedir.


CSA, endüstriyel ekipman ve kontrol enstrümanları, evsel ve ticari ürünler, tıbbi cihazlar, laboratuvar ve ölçüm ekipmanları, enerji depolama ve daha fazlası üründe uzmanlığa sahiptir. CSA, Ulusal Sertifikasyon Kuruluşu (NCB) olarak akredite olmuştur. ATEX sertifikaları (AB için) ve IECEx sertifikaları üreten onaylı projelerin yapılandırılmasında uzmanlığa sahiptir.

 

CSA Belgesi Nedir?


CSA Belgesi, Kanada merkezli CSA Group kuruluşu tarafından birçok farklı sektörden ürün ve hizmetler için verilen bir sertifikadır. CSA (Kanada Standartlar Birliği) Group, ürünleri geçerli standartlara göre test eden, onaylayan ve sertifikalandıran, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. CSA Belgesi alan şirketler, ürünlerinin standartlarda veya diğer tanınmış belgelerde belirtilen gereksinimleri karşıladığını doğrulayabilmektedir. CSA Belgesi, CSA Group tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilebilmekte olup ABD ve / veya Kanada’da geçerli olmaktadır. CSA Belgesi ülkemizdeki TSE Belgesi gibi düşünülebilir.
CSA Belgesi, bir ürünün ABD ve / veya Kanada için test edildiğini ve güvenlik, performans ve / veya enerji verimliliği gereksinimlerini karşıladığını göstermektedir. ABD ve Kanada´daki birçok iş sağlığı ve güvenliği, elektrik, gaz, bina, sıhhi tesisat ve diğer alanlardaki düzenleyici kurumlar CSA Belgesi’ni kabul etmektedir. CSA Belgesi için göz önüne alınan gereksinimler, ulusal düzeyde geçerli olan Kanada ve / veya ABD standartlarının yanı sıra sertifikasyon için bir temel olarak kullanılan diğer kurallara, mevzuatlara ve yasalara dayanmaktadır. CSA Belgesi bulunan ürünlerin üzerine tıpkı CE işareti gibi bir işaret (CSA işareti) konulmaktadır. Tüketiciler için bu işaret, kalite ve güvenlik konusunda daha fazla güvence sağlamaktadır. Üreticiler için ise CSA işaretinin uluslararası düzeyde tanınan bir sertifikasyon olması bakımından yabancı pazarlara girmeye yardımcı olmaktadır.

 

CSA Belgesi Hangi Ürünlere Verilmektedir?

 

CSA, aşağıdaki alanlar dahil olmak üzere birçok farklı konuda standartlar geliştirmektedir. İlgili ürün veya hizmet ile ilgili standart şartlarını yerine getiren işletmeler CSA sertifikası alabilmektedir.

CSA sertifikası, bir yandan piyasaları ve sektörü düzenlerken, diğer yandan daha iyi, daha güvenli, daha sürdürülebilir dünya inşa edilmesine katkı sağlamaktadır. Üzerinde CSA işareti olan ürünleri kullanan tüketiciler, kalite ve güvenlik konusunda hiçbir mağduriyet yaşamamaktadır.


CSA sertifikalı ürün üretmek için CSA ile iletişime geçen üreticiler, alanında önde gelen 9.000´den fazla profesyonelin uzmanlığından yararlanmaktadır. CSA işareti almak, iletişim ağını genişletmek ve uzmanların bilgisinden faydalanmak için olağanüstü fırsatlar sunmaktadır.


Standartların oluşturulması ve geliştirilmesi, söz konusu üreticileri, alanındaki teknik sorunların en ileri noktasına götürmektedir. Bu standartların karşılandığını gösteren CSA işareti almak ise bütün dünyada saygınlığı bulunan bir kuruluşun referansını da almayı sağlamaktadır.


CSA sertifikası alan kurumlar, CSA’nın standartlarının daha iyi ve gelişmiş hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Zira, standartlara ve sertifikalara olan ilgi ve talep CSA’nın kendisini geliştirmesindeki en önemli güçtür.

 

CSA Belgesi Nasıl Alınır?


CSA Belgesi almak isteyen bir firmanın takip etmesi gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

 

1-Araştırma: CSA Belgesi için gerekli olan şartlar ve teknik spesifikasyonlar, ilgili ürün ya da ürünün satılacağı bölge ve ülkelere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu durumda, CSA Belgesi için öncelikle genel bir araştırma yapılmakta ve gerekli ön koşullar belirlenmektedir.

2-Hazırlık: CSA Belgesi için başvuru yapılmadan önce birtakım hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda başvuru yapacak firmalar bazı dokümanları hazırlamalıdır. Bunlar arasında ürün bilgi formu, örnek ürün etiketleri, kullanım kılavuzları, teknik çizim, ürün bileşen listesi vs sayabiliriz.

3-Tekliflendirme: CSA Belgesi için hazırlanan belgeler, teklif almak üzere belgelendirme kuruluşuna gönderilir. Alınan teklifin gerekli test, inceleme ve proje kapsamında yürütülecek diğer çalışmaları içerdiğine dikkat edilmelidir.

4-İnceleme: Belgelendirme kuruluşu, sertifikasyon kapsamında ürün için belirli testlerin yapılmasını talep edebilmektedir. Bu testler, fiziksel ve / veya kimyasal inceleme, laboratuvar testleri, analiz vb olabilmektedir. Bunun yanında, üretim hattını incelemek üzere fabrika / tesis denetimleri / ziyaretleri de düzenlenebilmektedir.

5-Belgelendirme: Ürün için gerekli şartlar sağlandığı takdirde başvuru yapan firmaya CSA Belgesi verilmektedir. Bu belge, şirketlere başta ABD ve Kanada olmak üzere uluslararası pazarların kapısını açmaktadır.

 

CSA Belgesi Fiyatları


CSA Belgesi farklı ürün ve / veya ürün grupları için alınabildiğinden ve sertifikasyon gereklilikleri ürüne, sektöre veya pazara göre değişebildiğinden, belgelendirme fiyatları da sabit değildir. Belgelendirme sürecinin öncesinde, sonrasında ve süreç devam ederken yapılması gereken çalışmalar farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, belge başvurusu yapacak kuruluşların alacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin de belirli bir maliyeti mevcuttur. Belgelendirmenin toplam maliyeti için en doğru bilgi belgelendirme kuruluşlarından alınabilmektedir. Fakat bu kuruluşların da farklı fiyat politikaları olabildiğinden hem maliyet analizi hem de belgelendirme sürecinin tamamı için bir danışmanlık firması ile çalışılmasında fayda vardır.

 

CSA Belgesi Danışmanlık


Belge almayı hedefleyen şirketlerin bu süreçte bir danışmanlık firması ile beraber çalışmasında büyük fayda vardır. Sürecin kapsamı, sertifikasyon süreci devam ederken ihtiyaç duyulan çalışmalar ve herhangi bir olumsuzluk durumunda alınacak aksiyonlar değişkenlik gösterebildiğinden en hızlı ve en doğru sonuçlar için danışmanlık firmasından destek alınmalıdır. Taksim Danışmanlık olarak, ürünleriniz için gerekli test ve analizler, fabrika denetimleri, sertifikasyon dokümanlarının hazırlanması gibi konularda firmalara yardımcı olmaktayız. Bu hizmetimizle şirketleri süpriz sertifikasyon maliyetlerinden de kurtarmaktayız.
 

  

 

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?