Teklif Formu
0850 888 85 63
info@taksimdanismanlik.com

COVID 19 ile Mücadele ve Uygulamalar

Şiddetli akut solunum sendromu olan SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Yeni Tip Korona Virüsü olarak da adlandırılan COVID-19 salgını, Aralık 2019´dan bu yana Çin Halk Cumhuriyeti´nin merkezi bir şehri olan, Çin ve denizaşırı ülkelere ulaşımın çok kolay olduğu Wuhan Şehri’nden dünyaya yayılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm dünyadan topladığı bilgiler ve yeni araştırmaların sonuçlarıyla sürekli güncellenen COVID-19 rehberi ülkemiz de dahil olmak üzere hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilerek insanların bilgisine sunulmaya devam etmektedir.

Günümüzde tüm dünyayı etkisi altına pandemiye karşı birçok ülkede tıbbi çalışmalar devam etse de henüz kesin bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak COVID-19 ile mücadele etmek ve bulaş riskini en aza indirmek için takip edilmesi gereken belli uygulamalar ve tedbirler bulunmaktadır. Bazı basit önlemler alınarak enfekte olma veya COVID-19´u başkalarına yayma ihtimali azaltılabilmektedir. COVID-19 ile mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiye ettiği önemli tedbirler şöyle sıralanabilir:

•    Maske kullanımı: Dünya Sağlık Örgütü, maske takarken, tıbbi sınıf maskelerin 60 yaş ve üstü veya sağlık sorunları olan kişiler tarafından takılmasını ve halkın üç katmanlı bir maske giymesini önermektedir. 2 yaşın altındaki çocuklar maske takmamalıdır. Bu üç katmanlı maskeleri bulunamazsa, yayılan veya maruz kalınan viral partikül sayısını azaltmak için basit bir pamuk veya ipek kumaş yüz kaplaması kullanılabilir. Maskenin ağız ve burnu kapladığından emin olunmalıdır. Maske ile el-yüz temasından kaçınılmalıdır çünkü maske tekrar tekrar yüze dokunularak enfekte edilebilir.
•    Fiziksel mesafe: Kalabalık alanlardan kaçınılmalıdır. Arkadaş veya aile ziyaretinde bulunulacaksa, maske takılması ve iki metre uzakta durulması gerekir. Mümkünse bu ziyaretler dışarıda yapılmalıdır. Kalabalık olan kapalı yerlerde vakit geçirilmemelidir.
•    Temizlik: Ellerin sıklıkla sabunla yıkanması gerekir. Su ve sabun mikrop ve virüslerden kurtulmanın en kolay yoludur. Eller en az 30 saniye boyunca bol sabun ile yıkanmalıdır. Market ve alışveriş merkezlerinde ürünlere temas en aza indirilmeli ve bu tarz yerlerde bulunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Su ve sabuna ulaşmanın mümkün olmadığı zamanlarda el dezenfektanları kullanılabilir.
•    Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınma: Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlere, buruna veya ağıza aktarabilir.
•    Sosyal izolasyon: Başkalarıyla temastan kaçınmak onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.
•    Sağlık kuruluşuna başvuru: Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi semptomlara sahip olanların bir an önce tıbbi yardım alması gerekir. Ancak mümkünse telefonla önceden arayarak yerel sağlık otoritesinden yardım istenmeli ve verilen talimatlar izlenmelidir. Ulusal ve yerel yetkililer bölgedeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanının hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirme yapmasını sağlayacaktır. Bu ayrıca virüsün ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : 0850 888 85 63
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?