Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Çelik İmalat Onayı Dövme

Çelik maddelerin kullanımında, çelik yapımında ve işlenmesinde, çelik yapıların üretiminde yer alan metalik bileşenler belirlenmiş olan Avrupa Standardına uygun olacak şekilde belgelendirilmelidir. Avrupa Ekonomik bölgesi içinde yer alan bütün ülkelerde çelik ham maddeli olan bu ticari ürünlerde de CE işareti bulunmalıdır. Bu standartlar kapsamında çelik imalatçılarının onaylanmış olan kuruluşlardan Fabrika Üretim Kontrolünü belgelemelidirler. Çelik imalatla ilgili olan standart kontrollerinde ve teknik şartnamelerde çelik yapıları, çelik beton karma yapıların da içinde bulunan çelik kısımlarını ve hafif çelik yapıları kapsamaktadır.
 

Çeliğin Sınıflandırılması

Çelik TS EN standartlarında da tanımlanmış bir ham madde ve yapı malzemesi olarak yer almaktadır. Çelik kimyasal bileşim yapılarına göre alaşımsız paslanmaz çelikler ve diğer alaşımlı çelikler olarak bilinen bir sınıflandırmaya sahiptir. Bunun yanında çeliğin bir sınıflandırması daha vardır. Diğeri ise alaşımsız ve diğer alaşımlı çeliklerin ana özellikleri ve çeşitli uygulama özellikleriyle tanımlanmış olan ana kalite sınıfları olarak diğer maddeyle beraber iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalar çelik tiplerini bu şekilde iki sınıfa ayırır. Çelik tanımı kütlece diğer var olan bütün elementlerin her birinden fazla demir elementi içeren, karbon oranı olarak %2’den düşük olan ve başka elementler içeren malzeme olarak yapılmaktadır. Standartlarda sınıflandırılmış olan çelik tiplerinden olan alaşımsız çelikler genel olarak tane boyutu, tokluk ya da şekillendirilebilirlik şeklinde belirtilmiş özellikleri ve gereksinimleri yerine getiren çelik sınıfıdır. Alaşımsız çelikler arasında alaşımsız özel çelikler, özellikle de metalik olmayan enklüzyonlar açısından kalite çeliklerden oldukça daha temiz bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla bu çeliklerin su verilerek soğutulması ya da yüzey sertleştirme işlemine uğraması gerektiği düşünülür ve bu çelikler en önemli özelliklerinden biri de bu tür işlemlere iyi şekilde karşılık vermesidir. Bu çelikler dövme, ısıl işlemler gibi işlemlerin uygulanması sayesinde kolayca yapı malzemelerine dönüşebilmektedir.

Çeliğe Uygulanan Şekil Verme İşlemleri

Çeliğin istenilen yapıyı alması için çeşitli işlemler uygulanmaktadır. Bu standartlarla da belirlenmiş olan işlemleri uygularken direktiflerde belirtildiği şekilde ve gereksinimler göz önünde bulundurularak bu işlemler uygulanmalıdır. Çeliğe istenilen şekil verilmesi için sıcak ya da soğuk şekil verme yöntemleri kullanılarak dövme, bükme ya da presleme uygulanabilmektedir. Çelikten elde edilen yapı malzemelerinde dövme işlemi önemli bir yer tutmaktadır. Uzay kafes sistemleri gibi çelikten elde edilen sistemlerde çubuk elemanlarının şekil almasında ve uygulanmasında da dövme işlemi kullanılmaktadır. Uzay kafes sistemlerinde statik hesaplarda öngörülen çekme ve basınç kuvvetlerine göre kesitleri hesaplanan borular TS EN standartlarında ilgili direktiflere uygun kaynaklanma kabiliyeti yüksek olacak şekilde kaliteli alaşımsız çelikten üretilmiş dikişli borulardır. Çapları 26.9 ile 48.3 milimetre arası olan konikler TS EN standartlarındaki belirlenen ve kullanılan boru kalitesine uygun olan malzemeden talaşlı imalatla şekillendirme işlemiyle çapı 60.3 ile 323.9 milimetre olan konikler ise sıcak dövme tekniğiyle üretilmektedir. Dövme tekniğinin kullanımı ve çelikten üretilecek yapı malzemesinin boyutları ve oranları yine standart kapsamında belirtilmiştir. Bu standartlar uygulandığı takdirde onaylanmış kuruluşlardan alınacak olan onay ve piyasaya arz için kullanılacak kalite ve güvenlik sertifikaları kolayca alınabilecektir.Uzay kafes sistemlerinde kullanılan küreler ve mesnetlerde standart direktiflerinde dövme işleminin hangi boyutlarda ve şekilde kullanılacağı da belirtilmiştir. Çelik yapıların ve kullanılacak ürünlerin onayı da Metalik Malzemelerin Kaynak Prosedürlerinin Şartnamesi ve Onayı standartlarında belirtilmiştir.

Çelik Yapıların Üretimi

Üretim ilgili uygulama standardında belirtilen esaslar çevresinde hazırlanmış ve idare tarafından onaylanmış olan projeler ve çizimler doğrultusunda yapılmaktadır. Teknik şartnameler kapsamında çelikten üretilecek yapıların üretimi, proje ihtiyacını karşılayabilecek kapasite ve deneyime sahip olan uygulama alanına göre şartnamede belirtilmiş kriterleri karşılayabilen fabrikalarda ya da atölyelerde yapılmaktadır. Üretimin her aşamasında yapı elemanlarının her parçası ya da aynı parçalardan oluşmuş olan paketler şeklinde de proje poz numaralarına göre üretilen parçaların markalanması yapılmaktadır. Bu markalama işlemi malzemeye hasar vermeyecek şekilde gerek zımbalama ya da boyama işlemi şeklinde yapılabilmektedir. Bu üretimi yapılan çelik yapı elemanları ise eğer belirtilmiş durumdaysa üreticinin bu belirttiği doğrultuda taşınması gerekmektedir. Üretimi yapılmış bu çelik yapı elemanlarından raf ömrünü aşmış olan malzemeler varsa bu malzemeler kullanılamamaktadır.


Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?