Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

CB Belgesi

CB Belgesi dünya genelinde imalatçıların tek test ve belgelendirme amacıyla oluşturulmuş bir programdır. Elektrik ve elektronik cihazların komponentlerinin test raporlarının uluslararası karşılıklı tanınma programıdır. CB Belgelendirmesi en yalın tabiriyle elektrikli ve elektronik ürünler içindir.

CB Belgesi, dünya çapında imalatçıların tek test ve belgelendirme maksadıyla meydana getirildikleri bir programdır. CB deney belgesi, elektronik ve elektrikli cihazların belgelendirilmesi ve uygunluk testleri ile alakalı IEC sistemine (IECEE-CB Certification Scheme) uygun şekilde firma adına, muayene ve deney gerçekleştiren her ürün için ayrı ayrı şekilde hazırlanan ve üzerinde ürünün ticari markasını, tipini, sınıfını, türünü ve modelini belirten deney belgesidir. CB belgesi taşıyan ürünler dünya genelindeki belgelendirme kuruluşları ve laboratuvarlar tarafından tanınırlar ve ulusal belge başvurularında kabul edilirler.

 Elektronik cihazların test raporlarının milletler arası karşılıklı tanınma programıdır. Yani programa vakıf olan ülke ve test firmalarında gerçekleştirilen bu test ve belgelendirme, bütün taraf ülkelerde tanınmaktadır. İmalatçıların, kurumların ulusal belge firmalarında verilen CB sertifikası ile başka bir ülkedeki belge kuruluşunda belge almalarına olanak sağlamaktadır.

Bu belge dünya genelinde imalatçıların test ve belgelendirme amacıyla oluşturulmuş bir program olmasının yanı sıra ürünler ile ilgili tüketiciye ya da müşteriye güven de sağlamaktadır. Bunlarla beraber sağladığı bir takım faydalar aşağıda verilmiştir.

·       Küresel bir pazar için küresel bir çözüm,

·       Küresel uygunluk değerlendirme için bir sistem,

·       Uluslararası ticareti kolaylaştırmada ortak standartlarla çalışma,

·       Milli farklılıklar hariç, testlerin tekrar edilmemesini,

·       Pazara ulaşmada kolaylık ve pazarda hız,

·       Tüketici nezdinde güven,

·       Maliyette düşüş- ticarette artış

İmalatçıların, firmaların ulusal belge firmalarında verilen CB belgesi ile başka bir ülkedeki belge kuruluşunda belge almalarına sağlamaktadır. 

Programın birincil amacı, onaylayan ülkeler arasındaki ticareti kolaylaştırmak ve uluslararası düzeyde standartların uyumunu teşvik etmektir; bu açıdan, dünyanın ilk uluslararası rapor kabul sisteminin temelini oluşturmaktadır. CB belgesi, ürünü katılımcı ülkelerin ve mümessil belgelendirme firması olarak Sistem Kalite Belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşumuzu teyit ettiği ortak bir anlaşmadır. CB belgelendirmesi elektrik ve elektronik ürünleri kapsar. Bu ürün, ticaret önündeki engelleri kaldırmayı ve global uyumu yükseltmeyi amaçlar. CB belgelendirmesi bulunan her ürün, dünya genelindeki laboratuvarlar ve belgelendirme firmaları tarafından da milletlerarası güvenlik belgelendirmelerine uygun şekilde kabul görecektir. CB Belgesine sahip tüm ürünler, bu belgenin onaylandığı ülkelerin herhangi birinde ulusal belgelere sahip olabilir. Bu da, diğer onaylayan ülkelerde belgelendirme işaretlerine ihtiyaç duymanız halinde kişiye ya da kuruma zaman ve para tasarrufu sağlar.

CB Sertifikası Kapsamındaki Ürünler

CB sertifikası kapsamında yer alan ürünlerin büyük bir kısmı ve en önemlileri aşağıda listelenmiş bir şekilde verilmiştir.

Ø  Kablolar

Ø  Piller

Ø  Cihazlar için anahtarlar

Ø  Ev tipi elektrikli aletlerin otomatik kontrolleri

Ø  Medikal amaçlı elektrikli aletler

Ø  Bilişim ve ofis ekipmanı

Ø  Aydınlatma

Ø  Ölçüm aletleri

Ø  Elektrikli oyuncaklar

Ø  Taşınabilir aletler

Ø  Ev tipi benzeri aletler

Ø  Elektronik

Ø  Eğlence

Ø  Güvenlik transformatörleri ve benzeri cihazlar

Ø  Kurulum aksesuarları ve bağlantı cihazları

Ø  Kurulum koruma ekipmanı

Ø  Düşük voltaj, yüksek güç anahtarlama ekipmanı

Bu ürünün esas amacı, katılımcı ülkeler arası ticareti basitleştirmek, milletler arası çapta standartların uyumluluğunu yükseltmektir. CB belgelendirmesi bulunan herhangi bir ürün bunları uygulayarak, katılımcı herhangi bir ülkede milletler arası belgelendirme hizmetinden faydalanabilir. Bu işlem de diğer katılımcı ülkelerdeki özel belgelendirme aşamalarıyla ilişkide, hem vakit hem de parasal olarak kişiye ya da kuruma avantaj sağlamaktadır. CB sertifikası, alakalı deney raporu ile birlikte geçerlidir.

CB Sertifikası alma aşamaları aşağıda verilmiştir.

- Başvuru

- CB test belgesinin sunumu

- Ürün numunesi

Ürünün CB sertifikası test koşullarına uyumluluğu ve belgelendirmesi konu hakkında deneyim ve bilgi sahibi olan yetkili kurumlarca sağlanmaktadır.

Bu belge sadece deneyleri yapılan numuneye ait olup, deney raporu ile birlikte geçerlidir, her yeni tasarım için belgelendirme işlemi tekrarlanır. Belge geçerlilik süresinin sonunda ilgili standartlarda veya tasarımda herhangi bir değişiklik yoksa belge yeniden düzenlenebilir.

CB belgesi bir marka olmayıp, ürünlerin üzerinde veya ambalajlarında kullanılamaz. Ancak firmanın tanıtım dokümanları üzerinde kullanılabilir.


 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?