Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

BRCGS Ambalaj Malzemeleri Standardı BRC Packaging/BRC IOP

BRC Packaging / BRC IOP Gıda Ambalaj Standardı

 

Ambalajlar, şüphesiz her markanın en az ürünü kadar önemli olan, reklam ve müşteri algısını yönetebilmek için için olmazsa olmaz bir kısımdır. Ürün bütünlüğünü ve güvenliğini tanımlamakta ve aynı zamanda yeniliğin yönlendirilmesini sağlamaktadır. Tüketiciler, boyut, renk ve şekil bakımından tutarlı olan, güçlü ve tanınabilir ürünlere daha fazla ilgi duymaktadır. Dolayısıyla ambalajların, üretim sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

BRC Packaging / BRC IOP Gıda Ambalaj Standardı, Global Gıda Güvenliği Girişimi (GSFI) kıyaslama komitesi tarafından tanınan ilk ambalaj standardı olma özelliği taşımaktadır. 80´den fazla ülkede 3.500´den fazla tedarikçinin bu programa dahil olmak istemesinin en büyük nedenlerinden biri de BRC Ambalaj Belgesi ‘nin küresel ölçekte geçerli olması ve birçok yerel otorite tarafından tanınmasıdır. Bu belge, gıdadan tüketici ürünlerine kadar her seviyede ürün için birincil, ikincil ve üçüncül olarak her türlü ambalaj malzemesi üreten üreticiler tarafından kullanılabilmektedir.

BRC Gıda Ambalaj Malzemeleri Standardı, üreticilerin gıda ambalajının tasarımı, üretimi ve tedariki sürecinde uyulması gereken bir dizi kriter belirler. Bu kriterler, ambalajın hijyenik, güvenli ve uygun olduğundan emin olmak için tasarım ve üretim aşamalarında bir dizi test ve denetim gerektirir. Bu Standard, üreticilerin işletmelerini yönetirken bir dizi iyi uygulama kılavuzu da sağlar. Bu kılavuzlar, personelin hijyenik uygulamaları, ekipmanın doğru kullanımı ve temizlenmesi, hammaddelerin uygun depolanması ve ambalaj malzemelerinin uygun seçimi gibi konuları kapsar.

BRC Ambalaj Standardı, gıda ambalajı üreticilerinin ürünlerinin güvenliğini ve kalitesini sağlamalarına yardımcı olur. Standart, gıda üreticileri tarafından kabul edilir ve birçok büyük gıda üreticisi tarafından tedarikçileri için bir gereklilik olarak belirtilir.

Packaging / BRC IOP Gıda Ambalaj Standardı, üreticilerin ambalajlarını güvenli, hijyenik ve uygun şekilde üretmelerini sağlayarak gıda güvenliği açısından önemli bir rol oynar. Bu nedenle, gıda ambalajı üreticilerinin BRC Packaging / BRC IOP Gıda Ambalaj Standardı´na uyum sağlamaları ve sertifikasyon alarak müşterilerine güvenli ve kaliteli ürünler sağlamaları önemlidir.

 

BRCGS Ambalaj Malzemeleri Standardı-Version 6

BRCGS Ambalaj Malzemeleri Küresel Standartı (Global Standard Packaging Materials Issue 6), gıda ambalaj malzemeleri üreticileri için bir sertifikasyon standardıdır. Bu standardın amacı, üreticilerin ürünlerinin güvenliği, kalitesi ve uygunluğunun sağlanmasıdır.

BRCGS Ambalaj Malzemeleri standardı 6. versiyonu, 2019 yılında yayınlanmıştır. Bu standardın önceki sürümlerine göre birçok güncelleme ve değişiklik içermektedir. Standardın güncelleme ve değişiklikleri, sertifikasyon sürecini daha şeffaf, anlaşılır ve uygulanabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Standardın ana bölümleri şunlardır:

 

 • 1.Ambalaj güvenliği yönetim sistemi
 • 2.Risk analizi ve ürün tasarımı
 • 3.Üretim süreci yönetimi
 • 4.Ürün ve proses kontrolü
 • 5.Personel ve tesis hijyeni

 

Her bölüm, belirli kriterlerin açıklamasını içerir. Kriterler, üretim, depolama, taşıma ve tedarik aşamalarında uygulanması gereken belirli koşulları belirler. Ayrıca, her kriter için bir derecelendirme sistemi vardır ve üreticiler, standarda ne kadar uyduklarına göre belirli bir puan alırlar.

 

Bu standart, tedarik zincirindeki tüm üreticilere uygulanabilir. gıda ambalaj malzemeleri üreticilerinin çeşitli üretim teknolojilerini kapsamaktadır. Bu teknolojiler arasında esas olarak şunlar yer almaktadır:

 

 • Esnek ambalaj üretimi (örn. film, folyo, torba, kılıf vb.)
 • Rijit ambalaj üretimi (örn. kutu, teneke kutu, kapak, şişe, bardak vb.)
 • Kağıt ve karton ambalaj üretimi (örn. karton kutu, kağıt poşet, ambalaj kağıdı vb.)
 • Kompozit ambalaj üretimi (örn. kâğıt/ alüminyum folyo, plastik/ alüminyum folyo, plastik/ karton vb.)
 • Ambalajın kaplanması, kaplama malzemesi üretimi ve ambalaj aksesuarları üretimi (örn. etiketler, baskı mürekkepleri vb.)

 

BRC Ambalaj Belgesi ‘nin Faydaları

Dünya çapında geçerliliği olan BRC Belgesi , bu sektördeki perakendeciler, üreticiler ve yemek servisi kuruluşları tarafından tanınmakta ve büyük bir ilgi görmektedir. Küresel ambalaj ve ambalaj malzemesi tedarikçileri veya gelişmekte olan bir pazara girmek isteyen firmalar, müşterilerinin ürünlerine olan güvenini artırmak için BRC Ambalaj Belgesi ‘ne sahip olmak istemektedir. Bu belge, ürün güvenliğini artırarak, sürekli iyileştirme döngüsüyle atıkları, şikayetleri, ürünlerin geri çağırılmasını ve reddedilen ürünleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Dünya çapında birçok perakendeci, marka sahibi, hammadde işleyici ve ambalaj üreticisi, bu belgenin kullanımını desteklemekte ve tedarikçi onay süreçlerinin bir parçası olarak kabul etmektedir.

Ambalaj ve ürün güvenliği uzmanları tarafından geliştirilen BRC Ambalaj Belgesi , çok titiz bir şekilde hazırlanmıştır ve oldukça detaylıdır. Fakat buna rağmen anlaşılması da yine çok kolaydır. HACCP, tehlike ve risk yönetimi tabanlı olan belge, ürün güvenliği yönetim sistemlerini ve uluslararası kabul görmüş en iyi üretim uygulamalarını içermektedir. Bu bağlamda, hem rahatlıkla ulaşılabilir ve anlaşılabilir; hem de uygun maliyetli bir çözüm olarak değerlendirilebilmektedir.
 

Sonuç olarak, BRCGS Paketleme ve Ambalaj Malzemeleri standardı, gıda ambalaj malzemeleri üreticilerine, ürünlerinin güvenliği, kalitesi ve uygunluğunu sağlamak için bir çerçeve sunar. Standardın güncelleme ve değişiklikleri, üreticilerin sertifikasyon sürecini daha anlaşılır ve uygulanabilir hale getirir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
 • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
 • Telefon : +90 212 438 42 06
 • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
 • Telefon : +90 850 888 85 71
 • Fax : 0212 438 42 07
 • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?