Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi
 

Her ülkenin hisse senedi alım  - satım işlemleri için kurmuş olduğu bir borsa vardır. Borsa İstanbul (BİST) da ülkemizde bu amaçla hizmet vermek için ilk olarak 1985 yılında kurulmuş olan bir borsadır. BİST’in amacı, borsa işlem görmeye uygun her türlü değerin belirli yasalar çerçevesinde güvenli olarak alınıp satılmasını sağlamaktır.
Her borsada olduğu gibi BİST’de belirli endeskler bulunur. İçinde birden fazla hisse senedinin yer aldığı ve hisselerin büyüklüğüne göre hesaplanan bir göstergedir. Örneğin, BİST 100 endeksi, piyasadaki işlem hacmi bakımından en yüksek değeri olan 100 hisse senedinin belirlenmesiyle oluşturulmuş bir endekstir. Bu endeksteki hisseler, her yıl belirli periyotlar ile gözden geçirilir. BİST 30 ve BİST 50 de tıpkı BİST 100 gibi işlem gören diğer endekslere örnektir. Her endeksin bir işlem kodu bulunmaktadır. BİST 100’ün işlem kodu ise XU100’dür.

BİST’e ait çok sayıda pay endeksi mevcuttur. Temettü endeksleri, kurumsal yönetim endeksi, şehir endeksleri, halka arz endeksi ve daha farklı endeksler bunlara örnek gösterilebilir. Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi de bunlardan biridir. Bu endeks, kurumsal sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda oluşturmuştur. Endeksin, Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve uygulama sayısını artırma gibi amaçları bulunmaktadr. Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi , BİST’te işlem görüp sürdürülebilirlik noktasında başarılı olan şirketlerin bir araya getirilmesini de amaçlamaktadır.

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi Neden Oluşturulmuştur?

Günümüzde kurumsal kimliğe sahip şirketler için en önemli konulardan biri şüphesiz sürdürülebilirliktir. Bu bağlamda, uzun vadede hem elde ettiği kârı artırmak hem de ekonomi, çevre ve sosyal konularda değer yaratmak için yönetim politikaları oluşturmak ve risk yönetimi gerçekleştirmek şirketlerin en önemli hedeflerinden biri olmaktadır. Bütün borsalar gibi BİST de sadece finansal değerlerin işlem gördüğü bir alan değildir. Şirketlerin daha başarılı olması ve hisse senedi değerlerinin sürdürülebilir bir şekilde artırılması sağlamayı amaçlamaktadır. Bu misyondan hareketle, Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) ile anlaşma imzalayan BİST, Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi ‘ni yürürlüğe koymuştur.

Anlaşma gereğince EIRIS, Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi ‘nde yer alan şirketlerini kurumsal sürdürülebilirlik kriterlerine kasapmında değerlendirmeye almaktadır. Bu endekste sadece kamuya açık bilgiler kullanılmaktadır. Ayrıca, Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi çerçevesinde değerlendirme hizmetinden dolayı oluşan maliyetleri BİST üstlenmektedir.

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi Detayları

Endeks ile ilgili bazı önemli detayları şu şekilde sıralayabiliriz:
•    Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi 4 Kasım 2014 tarihi itibariyle hesaplanmaya ve yayınlamaya başlamıştır.
•    Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi ‘nin işlem kodu XUSRD’dir.
•    Endeksin başlangıç değeri, 98.020,09’dur. Bu değer, BİST 30’un 3 Kasım 2014 tarihindeki ikinci seans kapanış değeridir.
•    Borsa İstanbul sürdürülebilirlik endeksi ‘nde bir payın ağırlığı için belirlenen üst limit %15’tir.
•    Endeks için yılda bir kez endeks dönemi bulunur (Ekim – Kasım).

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi ‘nde Yer Alan Şirketler


2019 yılı itibariyle bu endekste veya BİST 100 endeksinde yer alan şirketler gönüllü olanlar değerlendirilmektedir. Listedeki şirketler her yıl yeniden düzenlenerek BİST tarafından yayınlanmaktadır. Değerlemeye alınan şirketler listesinde 2019 yılı itibariyle 62 şirket bulunmaktadır. Bunlar bazıları şunlardır: Akbank, ASELSAN, Arçelik, Koç Holding, Otokar, Şişecam, Tüpraş, Turkcell, Zorlu Enerji. Listenin tamamı için BİST’in internet sayfası ziyaret edilebilir.

Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi Ne Gibi Katkılar Sağlıyor?

Endeks, sürdürülülebilirlik kavramından yola çıkarak şirketlere, şirketlerin yer aldığı sektörlere ve devlete ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu kavram, sadece ticari anlamda değil; küresel ısınma, iklim değişikliği, sağlık, güvenlik, çevre dostu ürünlerin geliştirilmesi ve istihdam gibi konular açısından da önemlidir. Böylelikle, endeks içerisinde yer alan şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğü faaliyetleri takip edilmekte ve performansları ölçülebilmektedir.
Endeks kapsamında değerlemeye alınan şirketler, birçok faaliyetinde şeffaflığı da sağlayabilmektedir. Ürün ve hizmetleri ekonomik, çevresel ve güvenlik esasları bakımından, bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Böylelikle, kamuoyunda sahip olduğu kurumsal itibarı ve güvenilir bir marka olma imajını sürekli olarak iyileştirebilmektedir.
Bu endeks, yatırımcılara çok önemli bir fikir de vermektedir. Yani, borsaya yeni giren veya borsada uzun süre işlem yapan yatırımcılar, kurusam sürdürülebilirlik bakımındna değerli olan şirketlere yatırım yapmak istediğinde bu endeksi baz almaktadır. Ayrıca, şirketler de sürdürülebilirlik performansını sürekli takip etme şansına sahip olmaktadır. Böylelikle, yerel ve küresel anlamda bir karşılaştırma yapma ve yeni hedefler koyma imkanı elde etmektedir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?