Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği (BPIA) Kayıt ve Belgeleri

 Pek çok sektörde, özellikle de gıda sektöründe biyolojik ürünler çok büyük bir sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ürünler çeşitli çeşitli amaçlar ve yöntemlerle kullanılmaktadır. Örneğin tarımda verimliliğin arttırılması, ürünün saklama ve taze kalma süresinin uzatılabilmesi ve ürünün tüketicinin taleplerine göre şekillendirilmesi bu amaçlardan bazılarıdır. Fakat bunun yanında, gıda sektöründe kullanılan çeşitli biyolojik ürünler tüketicide çeşitli rahatsızlıklar ve endişeler de uyandırmaktadır. Özellikle medyada yer alan, gıdalarda yer alan çeşitli biyolojik ya da kimyasal maddelerin, kanserojen madde içerdiği ve sağlığa zararlı olduğu ile ilgili bilgiler bu endişenin ana kaynağıdır. Tam da bu nedenle, endişeleri gidermek ve halkın tükettiği biyolojik ürünleri belirli bir kalite standardına sabitleyerek istikrar sağlamak ve biyolojik ürünlerin sağlığa zararı olup olmadığını denetleme adına ulusal ya da uluslararası kurumlar tarafından çeşitli standart kuralları getirilmiştir. Bu kurumların başında BPIA yani Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği gelmektedir. Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği, firmaların üye olduğu bir oluşumdur. Bu oluşumun bir parçası olmayı hedefleyen şirketler, gereken BPIA Kayıt ve Belgeleri eksiksiz bir şekilde topladığı takdirde bu oluşuma dahil olabilir.
 

Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği (BPIA) Nedir?

Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği, biyolojik ürünler konusunda birliğin koymuş olduğu hedefleri yerine getirmek için gereken kaynakları ve odak noktalarını bir araya getiren komitelerden oluşmaktadır. Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği, devamlı bir şekilde USEPA, USDA (ABD), PMRA (Kanada) gibi regülatörlerle ortak çalışma zemini oluşturmaktadır. Düzenleyicilerle kurulan bu tarz etkileşimler, sorunları gündeme getirmek ve çözmek, ortaya çıkan politikalar ve düzenlemeler hakkında yapıcı bir şekilde yorum yapmak ve tescil ettirenlerin sunumlarını nasıl iyileştirebileceklerini öğrenmek için kullanılır.  Ayrıca birlik, üyelerinin sektördeki konumlarını nasıl geliştireceği konusunda da destek sağlamaktadır.

Biyolojik Ürünler ve Birliğin Bu Ürünlerdeki Regülasyonları Nelerdir?

Biyolojik ürün, canlı ya da cansız çeşitli sektörlerde çeşitli amaçlarla kullanılan, biyolojik bileşenlerden oluşan ürünlere verilen isimdir. Bu ürünler, iki kategoride incelenmekte ve buna göre standart koyulmaktadır.

·       Biyokimyasal Ürünler

·       Mikrobiyal Ürünler

 

Biyokimyasal Ürün Regülatörleri

 

Bu tarz ürünler, bir haşerenin büyüyüp gelişmesini böylelikle ekolojiye ve ürünlere zarar vermesini önleyen kimyasal ürünlerdir. Ayrıca bu biyokimyasal ürünler, haşerenin üreme kabiliyetini de etkiler. Biyokimyasal ürünler, hasat sonrası fizyolojileri de dahil olmak üzere işlenmiş bitkilerin büyümesi ve gelişmesi üzerinde de belirli bir etkiye sahiptir.

Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği, söz konusu ürünler hakkında ciddi ve sıkı regülasyonlar koymaktadır. Çünkü biyokimyasal ürünler verimliliği büyük ölçüde arttırmalarına karşın, bilinçsizce ve yanlış kullanıldığı takdirde tüketicinin sağlığını ciddi bir şekilde etkileme tehlikesi mevcuttur.

Bu nedenle BPIA Kayıt ve Belgeleri sorumlu üreticiye birtakım regülatörlerin standartlarını takip etme yükümlülüğü verir. Söz konusu regülatörlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir.

·       Bitki Yetiştirme Regülatörü: Bu regülatör, bitkilerin temel fizyolojik işlevlerini etkileyen doğal maddelerin hem doğal hem de üretilmiş versiyonlarının bir kategorisini içerir. Bu regülatörler, çeşitli meyve, sebze, süs ve tarımsal mahsullerin fizyolojik özelliklerini teşvik edebilir, inhibe edebilir veya değiştirebilir. Bir zamanlar oldukça ezoterik bir uygulama olarak kabul edilen, ana akım tarımda bu tarz regülatörlerin kullanımı, yetiştiriciler tarafından faydaları daha iyi anlaşıldıkça giderek artmıştır. Bitkisel üretim perspektifinden bakıldığında, PGR´ler üretkenliği ve kaliteyi en üst düzeye çıkarmak, üretimde tutarlılığı artırmak ve bitki üretkenliğindeki genetik ve abiyotik sınırlamaların üstesinden gelmek için kullanılmaktadır

 

·       Organik Asitler (Perasitler): Perasitler, patojenlerin ve alglerin kontrolü için kullanılan oldukça etkili sanitasyon ajanlarıdır. Aktifleştirilmiş peroksijen olarak da adlandırılan perasitlerin temel bileşenleri hidrojen peroksittir (H2O2). Bu regülatörün çeşitli özellikleri, perasitleri tarımsal ve bahçecilik suyu arıtımı için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Bahçecilik için özel olarak formüle edilmiş perasit ürünleri, fitotoksisite açısından yüksek derecede güvenlik sunar. Bu regülatörün diğer bir avantajı ise, perasitler bozunduğunda açığa çıkan yan ürünün, güvenli ve faydalı olan oksijen olmasıdır. Bu nedenle bu regülatör, BPIA Kayıt ve Belgeleri tarafından tavsiye edilmekte olan bir regülatördür.

Mikrobiyal Ürün Regülatörleri

Mikrobiyal ürünler, çeşitli mikroskobik organizmalardan elde edilen ürünlerdir. Bu ürünler, organizmaların kendilerinden ve / veya ürettikleri metabolitlerden oluşabilmektedir. Bu ürünlerde de geçerli olmak üzere Biyolojik Ürünler Endüstrisi Birliği tarafından koyulmuş ve BPIA Kayıt ve Belgeleri gibi yönergelerde de kamuoyuna ifade edilmiştir. Bu regülatörler, bakterileri, mantarları, protozaları, virüsleri ve mayaları kapsamakta olan 6 adet alt ketogri içerisinde incelenmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?