Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UNGC 100 Endeksi

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UNGC 100 Endeksi

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (United Nation (UN) Global Compact), insan hakları, işgücü, çevre ve yolsuzluk alanlarında sorumlu iş uygulamalarına kendini adamış küresel şirketleri destekleyen stratejik bir girişimdir. Birleşmiş Milletler (BM) liderliğindeki bu girişim, daha iyi bir dünya inşa etme yolunda sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıda bulunan faaliyetleri desteklemektedir. Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik çalışması olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ‘nin bugün 160’dan fazla ülkede 9500’ün üzerinde şirket ve 3000’den fazla şirket dışı üyesi bulunmaktadır.


Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi , bir şirketin değer sistemini ve iş yapma yaklaşımını tanımlaması gereken 10 temel ilke üzerine kurulmuştur. Bu ilkeler;
•    İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi,
•    Uluslararası Çalışma Örgütü´nün Temel İlkeler ve Çalışma Haklarına İlişkin Beyannamesi,
•    Rio Çevre ve Kalkınma Beyannamesi,
•    BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi
esas alınarak belirlenmiştir. Bu ilkeler, insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele ile ilgilidir.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ‘nin 10 ilkesini şöyle sıralayabiliriz.
1.    İş dünyasında insan haklarına saygı durulmalı ve her zaman desteklenmelidir.
2.     İş dünyasında, insan haklarını ihlal eden her türlü faaliyetin önüne geçilmeli; iş uygulamaları bu ihlallerin suç ortağı olmamalıdır.
3.    Çalışanların sendikalaşma ve toplu görüşme haklarına saygı durulmalı ve desteklenmelidir.
4.    Zorla işçi çalıştırmanın önüne geçilmelidir.
5.    Çocuk işçi çalıştırmanın hiçbir türlüsü kabul edilemez; çocuk işçiliği her yerde ve her durumda yasaklanmalıdır.
6.    İşe alımlarda ve iş yerlerinde kişiler arasında ayrımcılık yapılmamalıdır.
7.    Sektör farketmeksizin her şirket çevre konularına karşı her zaman hassas olmalıdır.
8.    Çevre ile ilgili konularda yapılacak faaliyetlere destek verilmelidir.
9.    Çevre dostu teknolojilerin, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için her türlü adım atılmalı, her türlü destek verilmelidir.
10.    Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ‘nin son ilkesi ise yolsuzlukça mücadele ile ilgilidir: İş dünyasında, her türlü rüşvet, haraç vb gibi dahil olmak üzere yolsuzluk unsuru yasaklanmalı ve bu konuyla ilgili herkes üzerine düşeni yapmalıdır.


Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ‘ne katılan şirketlerin bu ilkeleri kurumsal stratejilerine, kültürlerine ve günlük faaliyetlerine entegre etmeleri beklenmektedir. Şirketlerin ayrıca ilkeleri kamuoyunda savunmaları ve ilkeleri karşılamaya yönelik ilerleme konusunda paydaşlarla iletişim kurmaları istenmektedir. İlkeleri yerine getirmeyi taahhüt eden herhangi bir şirket, yasal olarak bağlayıcı olmayan ve tamamen gönüllü olan bu sözleşmeye katılabilmektedir.
Sözleşmeye üye şirketlerin iklim değişikliği, su ve sanitasyon, enerji, biyolojik çeşitlilik, gıda ve tarım konularında çevreye karşı sorumlu bir şekilde hareket etmeleri beklenmektedir. Şirketler, ayrıca çevre sorunları ile sosyal ve kalkınma öncelikleri arasındaki bağlantıyı da tanımalıdır.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Üyeliği

Sözleşmeye üye olan şirketler doğrudan veya dolaylı olarak birçok avantaja sahip olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:
•    Ulusal ve uluslararası camiada kurumsal sürdürülebilirlik faaliyetlerinin içinde yer almak.
•    UNGC’nin çok paydaşlı yapısını kullanarak yeni iş birlikleri geliştirmek
•    Rekabet gücünü artırmak ve marka prestijini güçlendirmek.
•    Sürdürülebilirlik konusunda elde edilen başarıları ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşabilme imkanına sahip olmak.
•    Sözleşmede 160’dan fazla ülkeden şirketler yer aldığından çok geniş bir sosyal ve iş ağına sahip olmak.
•    Sürdürülebilirlik konusunda, uygulama, eğitim, danışmanlık, iş geliştirme vb gibi konularda destek almak; sahip olunan bilgi ve tecrübeyi başkalarına aktarabilmek.

UNGC 100 Endeksi

UNGC 1oo, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ‘nde yer alan şirketlerinin temsili bir grubundan oluşan bir hisse senedi endeksidir. Sustainalytics tarafından geliştirilen UNGC 100 Endeksi ‘nde temel finansal sürdürülebilirlik performansı değil; çevresel, sosyal ve yönetim konularındaki kurumsal performans değerlendirilmektedir. Her ne kadar finansal konular esas alınmasa da UNGC 100 Endeksi ‘nde başarılı olan şirketlerin finansal piyasalarda da daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip olduğunu söylemek mümkündür.
UNGC 100 Endeksi ‘nde birçok farklı alanda ürün ve hizmet sunan şirketler bulunmaktadır. Bu şirketlerin bazıları şunlardır: Allianz SE, Bombardier Inc., Daimler AG, Electrolux AB, Ericsson, Ford Motor Co., Johnson Controls Inc., Toshiba Corporation. Listedeki tek Türk markası ise Coca Cola’dır.  UNGC 100 Endeksi ‘nde otomotiv, gıda, havacılık, bankacılık, teknoloji, enerji, elektronik ve daha birçok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketleri görmek mümkündür.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?