AS 9100 Havacılık Yönetim Sistemi Danışmanlık Hizmeti

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı
10 Haziran 2019
ISO 18513 Turizm Hizmetleri Kalite Yönetim Standardı
10 Haziran 2019

AS 9100 Havacılık Yönetim Sistemi Danışmanlık Hizmeti

Uzay ve havacılık endüstrisi için yüksek kalite ve risk yönetimi ve standardı olan AS 9100, firmaların uzay ve havacılık sanayi tedarik zincirinde yer alabilmesi için sahip olması gereken bir belge. “Uluslararası Kalite Grubu Havacılık Sanayisi” tarafından hazırlanmış kalite yönetim sistemler bütünlüğü olan AS 9100, ISO 9001’e göre temellendirilmiş ve kurgulanmıştır. Bu standart ISO 9001 2015 kalite yönetim gerekliliklerini kapsar. AS 9100 havacılık sektörü paydaşlarına ürünlerin emniyet ve güvenliği açısından detaylı bir kalite yönetim sistemi organize eder.

AS 9100, havacılık sektöründe üretilen hava aracı parçaları gibi ürünlerin işlem süreçlerinin emniyetli, güvenli ve devamlı olmasının yanı sıra firmaların verimli, yönetilmelerini ve rekabette üstünlük sağlayabilmeleri adına oluşturan bir kalite standardıdır. AS 9100 belgesine sahip olunması kanunlar bünyesinde zorunlu kılınmıştır.

ISO 9001 Kalite standardına tabi olan şirketler büyük değişiklikler yapmalarına gerek kalmadan AS 9100 standardına geçiş yapabilirler. Standartlara uyumlu firmalar, onaylı tedarikçi olarak uluslararası havacılık kalite kurumunun veri tabanına akreditasyonlarını yaptırmış olurlar.

Havacılık dünyasına prestij kazanma, pazar gücünü artırma, ürün kalitesini yükseltme gibi faydalara ulaşmak açısından da sertifikaya sahip olmak çok önemli. Aynı zamanda kaynak yönetimi, IK eğitimleri, risk yönetimi, müşteri memnuniyeti ve sürekli gelişim bakımından tamamlanması gereken bir süreç.

Türkiye’de ilk kez uzay ve havacılık teknolojileri alanında uzay araştırmaları programı 2005 yılında başlatıldı. Program çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ASELSAN, HAVASAN, TÜBİTAK gibi kuruluşlar ve bazı üniversiteler kayda değer çalışmalara imza atıyorlar.

Standartlara uygunluk ve devamlılık sağlamak isteyen firmalar belgelerini almaları için yetkilendirilmiş kuruluşlara müracaat etmek zorundalar. Belgelendirme kuruluşları firmayla gerçekleştirilen sözleşmenin ardından denetimler başlıyor, uygunluğu tespit edilen kurumlara belgeleri teslim ediliyor. AS 9100 belgesinin geçerlilik süresi 3 yıldır ve her yıl gözetim denetimlerini aksatılmadan yapılmak zorundadır.

 

Kalite Eşittir Emniyet!

Havacılık sektöründe kalite ve emniyet ayrılmaz bir bütün ve birbirini her zaman tamamlayan bir konu. Arıza ve hataların belirlenmesi bakımından “müşteri merkezli” olmak “kalite yönetim sistemleri” amaçları arasındadır. Kalite yönetim sistemleri risk durumu değerlendirme ve risk yönetimlerini hedef alır ve ürüne yönelik emniyet konusunda daha geniş bir bakış açısına sahiptir.

Emniyet kavramı her zaman hata ve risklere neden olan durumlara yakın plandan bakar. AS 9100 kalite standardı sektörün en çok önem verdiği konu olan emniyet kavramını kalite ile bir bütün olarak değerlendirir. Ürün, hizmet ve süreçlerin emniyetli olmadan kaliteye sahip olması mümkün olmamaktadır. Havacılıkta kalite ve emniyet birbirinden ayrı olarak düşünülmez.