Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Akreditasyon Nedir

 Akredite Ne Demek?


Birçok kişi bu kelimenin ne anlama geldiği konusunda meraklanmakta ve cevabı öğrenmek için araştırma yapmaktadır. Peki akredite ne anlama geliyor? Genellikle akreditasyon olarak da kullanılan bu kelimenin akreditasyon ile tamamen aynı anlama geldiğini söylememiz yanlış olur. Akreditasyon, denetim anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Akredite de bu kökenden gelmektedir. Akreditasyonun ne olduğuna bir sonraki başlıkta değineceğiz.
Akredite, belli bir kurum ve kuruluş olarak öne çıkan şirketler açısından değerlendirilen bir kelimedir. Merriam-Webster´a göre, "akredite", belirli bir tür sertifika veya diploma vermeye yetkili bir kuruluş veya kurumun resmi olarak tanınmasıdır. Akredite bir şirkete, kuruma veya kursa verilebilir. Firmaların diğer firmalardan ayırt edilebilmeleri için akredite olmaları önemlidir. Bu nedenle şirketlerin saygın kuruluşlardan akredite edinmeleri büyük bir artıdır. Ek olarak akredite edilmiş bir arkadaş, bir kurum veya kuruluşun etkin bir şekilde çalıştığını kanıtlayan bağımsız bir denetimdir.
Denetim, bir kuruluşun uygulamalarının, üzerinde anlaşmaya varılan standartlara uygun olduğundan emin olmak için gözden geçirilmesidir. Akredite kuruluşlar, prosedürlerinin teknik kriterlere uygun olduğundan emin olmak için konsolosluklar gibi diğer kuruluşlar adına denetimler gerçekleştirir. Bu ajanslar, üzerinde anlaşmaya varılan standartları takip ettiklerinden emin olmak için kuruluşun uygulamalarını gözden geçirir ve bunu bağımsız olarak yaparlar.

 

Akreditasyon Ne Demek?


Akreditasyon, bir kuruluşun değerlendirildiği ve belirli standartları karşıladığının tespit edildiği anlamına gelir. Akredite ile en büyük farkı ise akreditasyonun, akrediteli anlamına gelmesidir. Aslına bakarsanız farklı değillerdir lakin, akreditasyonun sağlanması için akredite edilmiş olmak gerekmektedir.
Akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından yürütülen çalışmaların güvenilirliğini ve geçerliliğini destekleyen bir kalite altyapısıdır. Bu kalite altyapısı, test ve muayene analiz test raporlarını, kalibrasyon belgelerini, yönetim sistem belgelerini, ürün belgelerini ve personel belgelerini içermektedir. Ayrıca, akreditasyon bir hizmet veya ürünün kalitesini doğrulamanın bir yoludur. Kalite belgesi veren, sistemlerini ISO 17021 standardına göre kuran ve uzman kadrosuyla belgelendirme hizmeti veren kuruluşlar arasında önem arz etmektedir.
Dünya çapında, her biri kendi özel amacı olan birçok farklı akreditasyon kuruluşu vardır. Örneğin, TÜRKAK Türkiye´de bir akreditasyon kuruluşudur, DAR Almanya´da bir akreditasyon kuruluşudur, UKAS İngiltere´de bir akreditasyon kuruluşudur ve RvA Hollanda´da bir akreditasyon kuruluşudur. Bu kuruluşların temel amacı, kendilerine başvuran kuruluşları denetlemek ve uluslararası standardın gerektirdiği hizmeti verip vermediklerini denetlemektir. Akreditasyon, laboratuvarların ve muayene ve belgelendirme kuruluşlarının ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi işlemi de demektir. Bu, yeterliliklerinin onaylanmasına ve düzenli denetime izin verir. Akreditasyon kuruluşları, kuruluşları yönetim sistemleri belgelendirmesi, ürün belgelendirmesi, laboratuvar akreditasyon belgelendirmesi gibi konularda akredite etmekte ve yetkilendirmektedir.

 

Akredite Etmek Nedir?


Akredite; yetkili, resmi olarak tanınan, onaylanmış anlamına gelir. Sistem bütünlüğünün sağlanması için belirli hizmet standartlarını ve belirli kriterleri sağlayan kurumlara yöneliktir. Akreditasyonun ayrı, bağımsız, tarafsız ve yetkili kuruluşlar tarafından yapıldığı durumlarda, her biri akredite edilir diyebiliriz.
Genel olarak akredite etmek, bir kurumun ilgili yasal hükümler çerçevesinde zorunlu veya gönüllü alanlarda ulusal ve uluslararası kabul görmüş standartlara göre akredite edildiğini gösteren bir dizi kontrol ile karakterize edilir. Akreditasyon kuruluşlarının onayı ile organizasyonel denetimler ve işlemler gerçekleştirilir.

 

Akreditasyon İşlemi Nasıl Yapılır?


Akreditasyon süreci, bir uygunluk değerlendirme kuruluşuna yapılan başvuru ile başlar. Uygulamanın ardından muayene ve kontrol süreci başlar. Denetim aşamasında kurumun standartlara uygunluğu farklı açılardan değerlendirilir.
Yönetim sistemi belgeleri, ürün ve personel belgeleri ve uygunluk sertifikaları, bir kurum veya işletmenin akreditasyon için gerekli standartları karşılamasını sağlamaya yardımcı olur. Uygun olduğu tespit edilirse kaliteli bir altyapı zaten mevcuttur ve bu da onu akreditasyon için daha olası bir aday haline getirir.Akreditasyon süreci ulusal ve uluslararası uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından yürütülmektedir. Uygunluk değerlendirme kuruluşları, belgelendirme yetkisine sahip olmalıdır. Örneğin ülkemizde TÜRKAK tarafından onaylanmış bir uygunluk değerlendirme kuruluşu belgelendirme yetkisine sahiptir. Bu, bir şirketin yönetim sisteminin nasıl iyileştirileceği konusunda tavsiye vermeyi, denetimler ve incelemeler yapmayı veya eğitim ve gelişim programları sağlamayı içerebilir. Projenin ihtiyaçlarını değerlendirdikten ve onu tamamlamak için en iyi ekibi seçtikten sonra, verimli olduğundan ve projenin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için süreci analiz etmek önemlidir.
Bir yönetim temsilcisinin atanması ve teknik yönetici herhangi bir iş akışı sürecinde önemli bir adımdır. Boşluk analizi, herhangi bir iyileştirme alanını veya potansiyel sorunları belirlemek için önemli bir araçtır.ISO 17020 Genel Gereklilikler ve Uygulamalar, belgelerin geliştirilmesi ve sürdürülmesi için rehberlik sağlar.
Kalite ve güvenlik prosedürleri, tüm çalışanlar tarafından kullanılacak kılavuzlarda (kalite el kitabı ve organ kılavuzu) tanımlanmalı ve belgelenmelidir. Bu prosedürlerin hedefleri spesifik, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmalıdır. Bu prosedürlerin kapsamı, gerçekleştirilen belirli işle mümkün olduğunca sınırlı tutulmalıdır.

 

Akredite Olmak Ne İşe Yarar?


Akredite veya akredite edilmiş akreditasyon süreci açıkça bir kalite değerlendirmesi olduğunu anlatmıştık. Akreditasyon kuruluşları, hizmetlerinin ve ürünlerinin genel olarak belirli kalite ve güvenlik standartlarını karşıladığını onaylar. Genel kalitenin iyileştirilmesi aynı zamanda daha nitelikli ve güvenilir kurum ve kuruluşların yaygınlaşmasını da sağlar. Akreditasyon hem tüketiciler hem de işletmeler için çok önemli bir faktördür. Bu kapsamda belgelendirme yapmak işletmelerin geleceği için de sağlam bir adımdır. Çünkü bu doğrulanabilir piyasa koşulları ile tüketicilere kaliteli hizmet sunmak demektir. Pazarda dağıtılan ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirme konusunda akreditenin yardımı paha biçilemezdir. Özetle, akreditasyon, bir kurum veya kuruluşun güvenilirliğini ve geçerliliğini doğrulama işlemidir. Verilen hizmetlerin ve sunulan ürünlerin doğruluğunun sağlanması sürecidir. Bu yüzden işe yaradığı alanlar da geniş ve birbirleriyle alakalıdır.

 

Akreditasyon’un Avantajları Nelerdir?


Kalite güvencesine yardımcı olan akreditasyon faaliyetlerinin birçok faydası vardır. İşletmelere, tüketicilere ve genel olarak topluma sunulan faydalar şunları içerir:
İş operasyonlarını iyileştirir ve olası riskleri azaltır. Kurumsal politikalardaki güçlü yanları ve boşlukları belirlemede önemli bir role sahiptir. İç iletişimi ve personel gücünü önemli derecede kolaylaştırır. Risklerden ve diğer yükümlülüklerden kaynaklanan maliyetleri en aza indirir. Tüketicilere daha sağlıklı ve güvenli hizmet ve ürünler sunmak neredeyse en büyük avantajlarındandır. Fakat yine de akreditasyon zorunlu görülmemelidir. Akreditasyon arayan şirketler gönüllü olarak bu standardı takip etmektedir. Belgelendirme kuruluşları ve laboratuvarlar, akreditasyondan kaçınmanın kendilerini ayakta tutacağına, müşteri bulacağına ve mutlu edeceğine inanırlarsa akreditasyonsuz hizmet vermeye devam edebilirler. Ancak müşteri ve piyasa koşulları bu kuruluşlardan akreditasyon gerektirebilir. Ancak, bazı alanlar için zorunlu olarak akreditasyon gerekebilir. Örneğin, Avrupa Birliği´nde gıda muayene kuruluşlarının akreditasyonu zorunludur ve akreditasyon aynı zamanda onaylanmış kuruluşların atanması için bir araçtır. Bu örneğe ek olarak daha fazla bilgi eklememiz gerekirse şunları diyebiliriz: ISO 17020 danışmanlık hizmetleri, bir şirketin standardın gerekliliklerini karşılamasına yardımcı olmak için kullanılabilecek çok çeşitli faaliyetleri kapsar.
Akreditasyon, zorunlu olsun ya da olmasın, faaliyet gösterdikleri sektördeki şirketlere değer katar. Akreditasyon her zaman kaliteli ve güvenli iş uygulamalarını teşvik eder. Hangi plan ve uygulamaların yürürlükte olduğunu size önceden bildirir, kurumsal politikalar ile maksimum verim elde etmeniz için fırsatlar yaratır. Bunun gibi daha birçok avantaj sayabiliriz ancak kısaca söylemek gerekirse bunlar yeterli olacaktır.

 

akreditasyon nedir

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?