Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

AGA ( Avustralya Gaz Birliği - The Australian Gas Association )

AGA, Avustralya gaz endüstrisi için kurulan ve yaklaşık 100 yaşında olan bir kuruluştur. Gazla ilgili endüstrilerin iyileştirilmesi için var olan, üye bazlı, kar amacı gütmeyen bir endüstri birliğidir.

AGA’nın temeli atan kuruluşların geçmişi, Ulusal Gaz Birliği´nin (NGA) kurulduğu ve ilk gaz cihazı kodlarının NGA tarafından yazıldığı 1925 yılına uzanmaktadır. 1962 yılında ise NGA ve Avustralya Gaz Enstitüsü, Avustralya Gaz Birliği´ni (AGA) oluşturmak için birleşmiştir. Bugün AGA, ürün belgelendirme, test, standart hazırlama, kalibrasyon ve vaka analizi dahil olmak üzere birçok faaliyet yürütmektedir. Fakat AGA’nın çalışmaları bunlarla sınırlı değildir. Farklı sektörlerle ilgili faaliyetler için ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve son derece saygın ve profesyonel bir kuruluş olan AGA, çalışma ve hizmet standartlarını da her geçen zaman daha da yükseltmektedir.

AGA, 1962’den günümüze kadar, hizmetlerinin geliştirilmesi ve sürekli olarak iyileştirilmesinde aktif olarak yer almaktadır. Bununla beraber;

·       Gazın ve ilgili endüstrilerin,

·       Ev, ticari ve endüstriyel cihazların,

·       Bunların bileşenlerinin ve

·       Diğer yardımcı ekipmanların

test edilmesi ve belgelendirilmesi için saygın güvenlik standartları geliştirmektedir.

Gaz ürünleri sertifikasyonu ve testlerine ek olarak, AGA’nın hizmetleri arasında;

·       Seçilen ürünler için akredite laboratuvar performans testleri,

·       Elektrikli ekipmanların, silindirlerin, kartuşların, test istasyonlarının ve sıhhi tesisat ürünlerinin sertifikaları

gibi çalışmalar da yer almaktadır.

AGA’nın vizyonunu, sanayi ve düzenleyici otoriteler için kaliteli ve rekabetçi sertifika hizmetleri sunmak; Avustralya ve uluslararası tüketicilere satılan gaz ve ilgili diğer ürünlerin güvenlik ve enerji verimliliğine  katkıda bulunmak olarak tanımlayabiliriz.

 

AGA Üyelik Bilgileri

AGA üç farklı şekilde üye kaydı yapmaktadır. Üyelik tiplerini ve her bir üyelik için geçerli şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.    Tam Üyelik

Bu üyelik, AGA’nın gaz ürünleri, sıhhi tesisat ürünleri, silindir, kartuş veya test istasyonları için yürüttüğü sertifika programlarındaki AGA sertifika sahipleri içindir. Bu üyelik için yıllık 585 $ ve mal ve hizmet vergisi (GST) ödenmesi gerekmektedir.

2.   İkincil Üyelik

Bu üyelik, AGA Yönetim Kurulunun, AGA´ya veya AGA’nın faaliyetlerine gerçek anlamda ilgili olduğunu belirlediği tüzel kişiler içindir. Bu üyeliğin yıllık maliyeti de 585 $ + mal ve hizmet vergisi şeklindedir.

3.   Bağlı Üyelik

Bu üyelik hizmet kuruluşları gibi tüzel kişiler ile yönetim danışmanları ve yasal firmalara yöneliktir. En düşük ücretli üyelik tipi olan bağlı üyelikte, üyelerin yıllık 295 $ ve mal hizmet vergisi ödemesi gerekmektedir.

 

Üyelik Avantajları

AGA’ya üye olmak daha düşük sertifikasyon ve test ücretleri, daha düşük saatlik ücretler ve bir AGAMark lisansı için başvuru seçeneği de dahil olmak üzere birçok finansal avantaj sunmaktadır. Bu bağlamda, AGA’nın aşağıdak hizmetler de dahil olmak üzere birçok konuda üyelerine avantaj sağladığını söyleyebiliriz:

·       Aaboratuvar testi

·       Avustralya Standartları Komitesi Temsilciliği

·       Mevzuat sorunlarıyla ilgili yardım

·       Güvenlik ürünüyle ilgili konular

·       Uluslararası pazarlara erişim

·       Olay araştırması

·       Eğitim

·       Ürün geliştirme

 

Gaz Cihazlarının Sertifikasyonu

Avustralya´da gaz cihazlarının sertifikalandırılması zorunlu bir işlemdir. AGA da gaz cihazlarının Avustralya toplumuna satışa sunulmadan önce kullanımının güvenli olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, gaz cihazlarının düzgün bir şekilde test edildiği ve AGA sertifikasının başarıyla onaylandığı gaz tesisatçıları, inşaatçılar ve düzenleyici otoriteler de dahil olmak üzere Avustralya tüketicileriyle iletişim kurmak önemli bir konudur. AGA, sertifikalı gaz cihazlarının tanımlanabilmesi için etkili bir iletişim aracı oluşturmak amacıyla 40 yıl kadar önce AGA rozetini geliştirmiştir.

AGA´nın tanınmış markası, Avustralya gaz endüstrisinde nesiller boyunca süregelen bir güvenlik işaretidir. Bu işaret, zaman ilerledikçe ve düzenleyici ortam geliştikçe, günümüzde her eyalet ve bölgede yasalarla zorunlu hale getirilmiştir.

AGA’nı garanti rozetleri, ulusal olarak güvenlik ve uyumluluk sembolleri olarak kabul edilmektedir. Satıldıklarında (AGAMark lisansını taşımadığı sürece) sertifikalı gaz cihazlarına takılması gerekmektedir. Bu rozetler AGA´ya ait tescilli bir tasarıma sahiptir ve sadece doğrudan AGA´dan temin edilmesi gereken bir sertifikasyon şartıdır.

Gazlı cihazlar için sertifika sahibi olan AGA müşterileri, tip testli gaz ürünleri için AGA ürün sertifikasyon şemasında belirtilen etiketleme gerekliliklerine uymak zorundadır. AGA, etiketleme gereksinimlerini karşılamak için AGAMark´ı lisans altında uygulayan alternatif bir yöntemi var. Bu seçenek yalnızca AGA üyeleri tarafından kullanılabilmektedir. Bir müşterinin AGAMark lisansı başvurusunun AGA tarafından resmi olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Bunun için de AGAMark lisans ücretinin önceden ödenmesi zorunludur.

Avustralya’da AGA’nın faaliyet alanına giren konularda ticari çalışmalar yürütmek isteyen işletmeler gerekli tüm izin ve sertifikasyon çalışmaları için danışmanlık firmalarından destek alabilmektedir. Beraber çalışılan danışmanlık firması, söz konusu ürünün Avustralya piyasasına girişi ve satışı için gerekli olan tüm süreçlerde üretici veya ihracatçı firmalara yardımcı olmaktadır.
İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?