Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

FDA ETİKET İNCELEME

 FDA ETİKET İNCELEME

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, gıda takviyeleri etiketlerinde yer alan “Takviye Bilgi Paneli” kısmında değişikliği zorunlu hale getirmiştir. Yeni uygulamanın tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olabileceği düşünülmektedir.

Etiketlerdeki güncellemelerin bir kısmı sektör tarafından olumlu karşılandı. Bunlar arasında en önemlilerinden biri bazı besin ögeleri için günlük alım yüzdeleri. Daha önce hesaplamalarda kullanılan tavsiye edilen günlük alım miktarlarının bazıları 20-30 yıl önceki verilere dayanmaktaydı. Yeni güncelleme ile gıda takviyeleri içerisindeki bazı besin ögelerine aslında daha fazla, bazılarına ise daha az ihtiyaç duyulduğu ortaya koyulmuştur.

FDA ayrıca gıda takviyeleri etiketlerindeki ek bilgiler ve yazılması gereken vitamin ve minerallerde de değişikliğe gitti. Örneğin etiketlere eklenmiş şekerlerin günlük alım düzeyi ile ilgili bilgi eklendi. A ve C vitamini zorunlu olmaktan çıkarılırken, D vitamini ve potasyumun belirtilmesi zorunlu oldu. A, D ve E vitaminlerinin ölçü birimleri uluslararası birim anlamına gelen IU’dan, miligram ve mikrogram gibi daha bildik birimlere çevrildi. Hamilelik öncesi ve sonrası için oldukça önemli olan folik asit gösteriminde de fark var. Bu besin ögesi etiketlerde folat olarak geçecek, “besinlerle alınan folat eşdeğeri” (DFE) üzerinden verilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gıda takviyelerinin etiketleri tüketicinin gözü önünde değişmektedir. Bunun iyi yönde bir değişim olduğu ifade edilse de, üretici firmaların hazırlıklı olmaları gerektiği belirtilmektedir.

 

FDA Kapsamı

Gıdaların, ilaçların ve kozmetik ürünlerin etiketlenmesiyle ve pazarlanmasıyla ilgili kurallar sürekli değişmektedir. FDA ve FTC’nin devreye girmesinden önce bu hataların tespit edilip giderilmesi büyük önem arz etmektedir.

- FTC, tüm reklam biçimlerini düzenler.

- FDA, gıda etiketleme, kozmetik etiketler.

- Besin takviyesi etiketleri ve ilaç etiketlerinin içeriğini ve şeklini düzenler.

Etiketler sadece özel bir reklam biçimidir, bu nedenle hem FTC hem de FDA bunlardan sorumludur. İnternet pazarlama sitelerinde verilen reklamlar ve diğer pazarlama ve tanıtım materyalleri genellikle ‘etiketleme’ yasal teriminin kapsamına girer. Yani FDA onlardan da sorumlu olur. Tekrar etmekte fayda var, FDA pek çok internet satışını ‘etiketleme’ olarak düzenlemektedir ve FDA şirketlerin web sitelerinde yasadışı veya izinsiz iddialarda bulunulduğunu tespit ettiği an Uyarı Yazıları (‘Siber Mektuplar’ olarak adlandırılır) gönderebiliyor. FDA, bir diyet eki veya bir OTC ilacıyla ilgili yasadışı iddialarda bulunan bir İnternet sitesi bulduğunda bunların ABD piyasasına girmesine engel olmaya çalışır. En kötü senaryoda, FDA, ürünleri takip etmek ve bunları ele geçirmek için ABD Gümrük ve Sınır Koruması (Gümrük) veya ABD Posta Muayene Servisi’nin (Posta Müfettişleri) yardımını ister.

Uygun bir besin takviyesi etiketi veya uygun ve yasal homeopatik ilaç satış noktası web sitesi tasarımı, FDA ve FTC’nin kurallarını ve yetkilerini bilmeniz ve bunlara uymanız gerekir. Bu, kozmetik etiketler veya gıda etiketleri ve işlevsel-gıda internet siteleri gibi diğer tüm platformlarda FDA tarafından düzenlenen kurallar geçerli kabul edilmektedir.

FDA ve FTC, gerekli etiket bilgilerinin kolayca bulunmasını ve okunmasını kolaylaştırarak ve tüketicileri güvende tutmak için gerekli olan feragatnameleri veya uyarıları içerdiğinden üretici ve dağıtıcıyı (ithalatçı) sorumlu tutmaktadır. Üreticiler, ithalatçılar ve distribütörler, reklamların ve etiketlemelerin (İnternet etiketleme dahil) doğru ve yanıltıcı olmamasını sağlamaktan sorumludur.

-  FDA 2016 yılında kesinleştirdiği kararla, ürün etiketlerinde yer alan beslenme bildirimi ve takviye bildirimi bölümlerinin yeni bilimsel verileri yansıtacak şekilde güncellenmesi zorunluluğu getirmişti. Bu sayede tüketicilerin daha bilinçli seçimler yapabilmeleri amaçlanmaktaydı. Yaşanacak geçiş için verilen süre 2020 yılının Ocak ayında dolmuştur. Bu sebeple raflarda bir düzenlemeye gidilmiş ve geçiş başlamıştır.

FDA müfettişleri ve FDA uyum görevlileri, bu ürünler ABD’ye ithal edildiğinde düzenli olarak gıda etiketleme, kozmetik etiketleme, besin takviyesi etiketleme ve ilaç etiketleme işlemlerini gözden geçirmektedir.

Ancak FDA aynı zamanda internette aktif olarak arama yapar ve ürünler için yasa dışı reklamlar olup olmadığını sürekli kontrol eder. FDA, yasadışı reklam tespit ettiği an gerekli yerlere haberdar ederek ürünün ABD iç pazarından toplatılmasını sağlayabilir. Dolayısıyla hem etiketleme yaparken hem de her türlü platformda ürününüzle ilgili reklam yaparken FDA kurallarını iyice incelenmesi gerekmektedir.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?