Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

EUCEB (Avrupa Mineral Yün Ürünleri) Belgesi

2000 yılının Haziran ayında kurulmuş olan EUCEB, kuruluşa bağlı olan üyelerin, üreticilerin ve üretim yapılan fabrikalara sertifikasyon sağlamak ve bunun sürdürülmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. EUCEB (Avrupa Mineral Yün Ürünleri Sertifikasyon) maddelerin ve karışımların sınıflandırılması, paketlenmesi ve etiketlenmesiyle ilgili işlemler uygulamaktadır. Bu uygulamalar 1272/2008 Avrupa Birliği Yönetmeliği tarafından da belirlenmiştir. Not Q’da mineral yün lifleri için ekzonerasyon kriterlerini tanımlamaktadır. Böylelikle kansorejen sınıflandırmasında geçerli değildir. EUCEB kar amacı gütmeyen Avrupa Mineral Yün Ürünleri Sertifikasyon Kurulu anlamına gelen bir dernektir. Bu kuruluşun amacı üretilmiş olan yün liflerin belirtilen hükümlere uygun şekilde testlerinin uygun olup olmadığını, ekzonlanmış referans lifler aralığında olan bir kimyasal bileşime sahip olup olmadığını onaylamaktadır. 1272/2008 sayılı Avrupa Birliği protokollerine ve bu tüzüğün Q Notuna uygun olduğu da görülmektedir. Bu birlik müşterilere ve ürünlerin tüketicilerine EUCEB sertifikası olan mineral yün ürünlerinin Note Q kriterlerine uygun olmasını sağlamak için oluşturulmuştur. EUCEB sertifikası kesin biçimde tanımlanmış bir izleme ve kontrol sistemi sayesinde tanımlanmış güvenilir ve kalite standartlarına uygundur. EUCEB yazılı maddelerinde de belirtilen şartlara uygun olan ürünlerin kalite standartlarını belirlemektedir. Ayrıca EUCEB ticari markasını kullanım hakkını da yalnız kurumun belirlemiş olduğu belirli birkaç ön koşulu yerine getirebilen üreticiye verilmektedir.

EUCEB Üreticiler İçin Ticari Kullanım Hakkı

Üretici belirlenmiş olan yasal taahhüdü imzaladığı an EUCEB’in belirlediği yasal kuralları, tüzüğü ve sergileri kabul etmiş olur. Bağımsız bir sertifika kuruluşu tarafından kontrol edilen en az bir fiber türü içinde üretici dokümantasyon sağlamış olur. Üretici denetim aşamasında yer alan üretim tesislerinde kabul edilmiş elyaf türü ile üretilen ve piyasaya arz edilen ürünler arasında uyumu kontrol eder. Üreticiler elyafların kimyasal bileşiminin analizini yapmak zorundadır. Bu analizler haftada en az bir kez gerçekleştirilmektedir. Bu analizler bağımsız bir sertifika kuruluşu olan BCCA adlı sertifika kuruluşu tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca yılda iki kez bağımsız bir enstitü tarafından numune alınır. Üreticinin tesisinden alınan numune kimyasal bileşimini analiz etmek için bağımsız enstitüye gönderilir. Bu numunelerden çıkan sonuçlarda yine bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından kontrol edilir. Bu bağımsız kuruluş aynı zamanda kimyasal bileşimin üretici tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda her fabrikanın üçüncü bir şahıs tarafından düzenli olarak denetlenen bir fabrika yönetim sistemi vardır. Bağımsız belgelendirme kuruluşu olan BCCA bilimsel alanda uzman çalışanlar tarafından kontrol edilerek sonuçlar dikkate alınarak sunulmuş olan belgeler eksiksiz ve doğru sonuçlar anlamında değerlendirilmektedir. 1 Ocak 2017 yılından beri BCCA EUCEB için bağımsız bir sertifikasyon kuruluşu olarak hizmet vermektedir. BCCA ürünler ve yapı sistemleri, yönetim sistemleri, organizasyon sistemleri, kişiler ve firmalar arasında uzmanlaşmış bir belgelendirme kurumudur.

EUCEB’in Üyeleri

EUCEB Avrupa merkezli olan bir kuruluş olsa bile farklı kıtalardan üyeleri de bulunmaktadır. EUCEB kuruluşunun üye olan ülkeleriyse Arjantin, Belarus, Belçika, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kolombiya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İtalya, Kuveyt, Litvanya, Malezya, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

EUCEB’in Yapısı

Kuruluş üç kuruldan oluşmaktadır. Bu kurullar yönetim kurulu, kalite kurulu ve genel kuruldur. Yönetim kurulu kuruluşu temsil eden ve çalışmalarından sorumlu da olan yönetim organıdır. Kalite kurulu sertifikasyon ve ticari markanın lisanslanmasından başlayıp tüm bilimsel ve kurumsal yönleriyle ilgili çalışmaları yürüten kuruldur. Genel kurulsa kuruluşun üyelerinden oluşan yönetim organıdır. Bu kurul kuruluşun faaliyetlerinden ve genel yönetimle ilgili çalışmaları yapmaktadır. EUCEB kuruluşunun kurallarını belirleyen tüzükle birlikte dört ek ve iki anlaşma ek maddesinden oluşur. Başvuranlar için sertifikasyon ve ticari marka tescilinin pratik anlamda düzenleyici yönleri özellikle Ek 2 ve Ek 3’te belirtilmiştir. Ek 2 ticari markaların kullanımına ilişkin olan icra kurallarını belirlerken, Ek 3’teyse kimyasal ürün yelpazesini belirlemektedir.  Bunun yanında Ek 2’de muafiyet kriterleriyle ilgili uygunluk testlerinin gereklilikleriyle ilgili maddeler ele alınmaktadır. Bu maddenin pratik olacak yönleriyse ticari markanın ambalaj üzerinde kullanımına ve baskıda sonraki kullanımla ilgili özel düzenlemeler belirlenmiştir.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?