HİZMETLERİMİZ
HABERLER VE DUYURULAR
Tüm Haberler
TSE BELGELERİMİZ

  Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir


  İŞ SAĞLIĞI KANUNUNDA YER ALAN HÜKÜM

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bu anlamda bir istisnadır.

  20/06/2012 tarihli 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesinde İş güvenliği uzmanı şu şekilde tanımlanmıştır:

  "İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,”

  “İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları” başlıklı 8 inci maddesinde ise şu düzenleme yer almaktadır:

  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel,gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.”

  YÖNETMELİKTE YER ALAN HÜKÜM

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik 27.11.2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğin 4. maddesinde İş güvenliği uzmanı, "İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı," şeklinde,

  "Teknik eleman" ise "Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını," şeklinde tanımlanmıştır.

  Kısaca açıklayacak olursak tüm mühendislik ve teknik öğretmenlik dalları ile fen edebiyat mezunları ve teknikerler isg uzmanı olabilir. Ancak eğitime başlamadan önce mutlaka eğitim kurumu ile diploma gösterileren mutlaka mütalaa edilmelidir. 
  Bağlı Hizmetler
  SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

  Taksim Danışmanlık'a tüm sorularınızı ve sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  Lütfen aşağıdaki formu doludurun; dilek, şikayet ve önerilerinizi bize iletin

  Adınız Soyadınız :
  Telefon :
  Mesajınız :
  Güvenlik Kodu :
  Gizlilik sözleşmesini okudum kabul ediyorum

  BİZE ULAŞIN


  Daha Büyük Görüntüle
  Taksim Danışmanlık Yazılım Hizmetleri Gıda Dayanıklı Tüketim Malları San.Tic.Ltd.Şti.

  Adres : Delta Plaza A1 Blok K.6 No.14 (Bauhaus Yanı) Beylikdüzü - İSTANBUL
  Telefon : (0212) 438 42 06 (Pbx)
  Fax : (0212) 438 42 07
  İzmir Şubesi : 7402 Sok. No.169 Açelya Apt. K.7 D.14 Karşıyaka, İzmir
  Telefon : 0850 321 85 76 - 0530 661 10 51
  E-Mail : info@taksimdanismanlik.com